Yritysprofiili

Hammasmedia Oy

Hammasmedia Oy:n kotipaikka on Rovaniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-02-05. Toimiala on hammaslääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €392,220 ja liikevoitto €105,204.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2172601-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2172601-1
Toimiala
Hammaslääkäripalvelut
Kunta
Rovaniemi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2008-02-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2008-01-28
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Katajaranta 13, 96400, Rovaniemi

Tietoa yrityksestä Hammasmedia Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Hammasmedia Oy:n sijaintipaikkakunta on Rovaniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-02-05. Toimiala on hammaslääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €392,220 ja liikevoitto €105,204. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €392,220 sekä tilikauden tulokseksi €84,001. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -9.1%, liikevoittoprosentti +26.8% ja omavaraisuusaste +88.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-9.1%
Liikevoittoprosentti26.8%
Omavaraisuusaste88.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€95,486Edellinen: €96,623
Rahat ja pankkisaamiset€13,652Edellinen: €23,500
Edellisten tilikausien voitto/tappio€681,656Edellinen: €637,466
Oma pääoma€768,157Edellinen: €743,646
Velat€97,063Edellinen: €122,895
Vaihtuvat vastaavat€42,922Edellinen: €61,783
Current liabilities€35,611Edellinen: €33,824
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€431,254
2025-03-31
€392,220
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€133,205
2025-03-31
€105,204
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€103,681
2025-03-31
€84,001
2026-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€866,542
2025-03-31
€865,221
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
88.8 %2025-03-31: 85.8 %
MaksuvalmiusHeikko
13/100 · Laskussa
0.38x2025-03-31: 0.69x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
21.6 %2025-03-31: 25.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste85.8 %88.8 %
Maksuvalmius0.69x0.38x
Liikevoitto-%25.2 %21.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2172601-1
EU-tunnusFIFPRO.2172601-1
KuntaRovaniemi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2008-01-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2008-01-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2008-02-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2008-02-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväHammasmedia Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-09-25
Mallin pistemäärä84/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
237 verrokkia
Omavaraisuus86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Kannattavuus81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Maksuvalmius52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu19%
Heikompi kuin 81 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika157 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika90 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-25 13.1084/100 · v0.14
A3 → A2 · +7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1577/100 · v0.14
B1 → A3 · +11 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1466/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-25
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
94/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 18 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
25.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

25 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Hammasmedia Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.