Yritysprofiili

Hansun Viini Oy

Hansun Viini Oy:n kotipaikka on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-07-06. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-08-31 liikevaihto oli €103,363 ja liikevoitto €14,665.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3143567-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3143567-2
Toimiala
Ruokaravintolat
Kunta
Turku
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-07-06
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-06-24
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Humalistonkatu 6, 20100, Turku

Verkkosivu: https://www.viinille.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Hansun Viini Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Hansun Viini Oy:n sijaintipaikkakunta on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-07-06. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-08-31 liikevaihto oli €103,363 ja liikevoitto €14,665. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €103,363 sekä tilikauden tulokseksi €11,938. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -11.8%, liikevoittoprosentti +14.2% ja omavaraisuusaste +16.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-08-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-11.8%
Liikevoittoprosentti14.2%
Omavaraisuusaste16.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€19,613Edellinen: €22,150
Rahat ja pankkisaamiset€4,662Edellinen: €3,765
Advances received€9,879Edellinen: €7,941
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€6,311Edellinen: -€7,112
Oma pääoma€5,627Edellinen: -€6,311
Velat€27,717Edellinen: €44,077
Vaihtuvat vastaavat€30,813Edellinen: €34,392
Current liabilities€27,717Edellinen: €34,460
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€157,418
2024-08-31
€117,165
2025-08-31
€103,363
2026-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€703
2024-08-31
€2,872
2025-08-31
€14,665
2026-08-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
-€2,225
2024-08-31
€801
2025-08-31
€11,938
2026-08-31
Varat -kehitys3 kautta
€71,799
2024-08-31
€37,767
2025-08-31
€33,343
2026-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
30/100 · Nousussa
24.0 %2025-08-31: -21.2 %
MaksuvalmiusVälttävä
29/100 · Nousussa
0.88x2025-08-31: 0.75x
Liikevoitto-%Hyvä
85/100 · Nousussa
14.2 %2025-08-31: 2.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-08-312025-08-312026-08-31
Omavaraisuusaste-12.0 %-21.2 %24.0 %
Maksuvalmius0.96x0.75x0.88x
Liikevoitto-%0.5 %2.5 %14.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3143567-2
ALV-tunnusFI31435672
EU-tunnusFIFPRO.3143567-2
KuntaTurku
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-07-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-07-06Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2020-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväHansun Viini Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-11-03
Mallin pistemäärä51/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
111 verrokkia
Omavaraisuus30%
Heikompi kuin 70 % verrokeista
Kannattavuus64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Maksuvalmius76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu21%
Heikompi kuin 79 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika60 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika110 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B2
2026-11-0351/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-11-01 05.1551/100 · v0.15
D → B2 · +31 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-08-31).
D
2026-10-1720/100 · v0.15
D → D
D
2026-09-18 21.2220/100 · v0.14
B3 → D · -25 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
14/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
61/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus D → B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-08-31.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus D.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → D.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-19

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Hansun Viini Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.