Yritysprofiili

HANZA Mechanics Seinäjoki Oy

HANZA Mechanics Seinäjoki Oy:n kotipaikka on Seinäjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1997-11-04. Toimiala on muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €10,901,947 ja liikevoitto €1,279,703.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1103147-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1103147-8
Toimiala
Muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus
Kunta
Seinäjoki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1997-11-04
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1997-10-14
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Mestarintie 5, 60100, Seinäjoki

Tietoa yrityksestä HANZA Mechanics Seinäjoki Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

HANZA Mechanics Seinäjoki Oy:n sijaintipaikkakunta on Seinäjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1997-11-04. Toimiala on muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €10,901,947 ja liikevoitto €1,279,703. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €10,901,947 sekä tilikauden tulokseksi €1,007,802. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -37.5%, liikevoittoprosentti +11.7% ja omavaraisuusaste +77.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-37.5%
Liikevoittoprosentti11.7%
Omavaraisuusaste77.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€600Edellinen: €370
Inventory€3,190,906Edellinen: €3,082,166
Rahat ja pankkisaamiset€1,001,825Edellinen: €479,429
Edellisten tilikausien voitto/tappio€7,512,158Edellinen: €6,506,029
Oma pääoma€8,731,490Edellinen: €8,383,567
Velat€2,604,005Edellinen: €2,727,950
Vaihtuvat vastaavat€8,758,228Edellinen: €8,280,713
Current liabilities€2,476,699Edellinen: €2,508,057
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€17,455,071
2024-04-30
€10,901,947
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€2,113,819
2024-04-30
€1,279,703
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€1,666,010
2024-04-30
€1,007,802
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€11,111,518
2024-04-30
€11,335,495
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
96/100 · Nousussa
77.0 %2024-04-30: 75.5 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
56/100 · Nousussa
1.69x2024-04-30: 1.42x
Liikevoitto-%Hyvä
79/100 · Laskussa
11.7 %2024-04-30: 12.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-04-302024-12-31
Omavaraisuusaste75.5 %77.0 %
Maksuvalmius1.42x1.69x
Liikevoitto-%12.1 %11.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1103147-8
ALV-tunnusFI11031478
EU-tunnusFIFPRO.1103147-8
KuntaSeinäjoki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1997-10-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1997-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1997-11-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1997-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1997-11-04Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväHANZA Mechanics Seinäjoki Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
72 verrokkia
Omavaraisuus75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Kannattavuus69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Maksuvalmius75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu4%
Heikompi kuin 96 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika182 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika182 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1777/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-18 04.4777/100 · v0.14
B1 → A3 · +10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1467/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1467/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
48/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 28 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
89/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

27 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-14

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-30.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

HANZA Mechanics Seinäjoki Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.