Yritysprofiili

Harjun Turve Oy

Harjun Turve Oy:n kotipaikka on Äystö. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-04-25. Toimiala on turpeenotto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-04-30 liikevaihto oli €724,493 ja liikevoitto €67,069.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2543132-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2543132-5
Toimiala
Turpeenotto
Kunta
Äystö
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2013-04-25
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2013-04-10
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kauhajoentie 1175, 64770, Äystö

Tietoa yrityksestä Harjun Turve Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Harjun Turve Oy:n sijaintipaikkakunta on Äystö. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-04-25. Toimiala on turpeenotto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-04-30 liikevaihto oli €724,493 ja liikevoitto €67,069. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €724,493 sekä tilikauden tulokseksi €22,005. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +1.6%, liikevoittoprosentti +9.3% ja omavaraisuusaste +25.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-04-30

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys1.6%
Liikevoittoprosentti9.3%
Omavaraisuusaste25.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €17,673
Inventory€67,931Edellinen: €65,296
Rahat ja pankkisaamiset€41,794Edellinen: €14,147
Edellisten tilikausien voitto/tappio€158,796Edellinen: €152,323
Oma pääoma€183,300Edellinen: €174,796
Velat€528,647Edellinen: €576,945
Vaihtuvat vastaavat€173,550Edellinen: €148,965
Current liabilities€320,707Edellinen: €251,673
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€713,361
2024-04-30
€724,493
2025-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€67,087
2024-04-30
€67,069
2025-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€19,973
2024-04-30
€22,005
2025-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€751,741
2024-04-30
€711,947
2025-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
32/100 · Nousussa
25.8 %2024-04-30: 23.3 %
MaksuvalmiusHeikko
11/100 · Nousussa
0.34x2024-04-30: 0.32x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
73/100 · Nousussa
9.3 %2024-04-30: 9.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-04-302025-04-30
Omavaraisuusaste23.3 %25.8 %
Maksuvalmius0.32x0.34x
Liikevoitto-%9.2 %9.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2543132-5
ALV-tunnusFI25431325
EU-tunnusFIFPRO.2543132-5
KuntaÄystö
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2013-04-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2013-04-25Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2013-04-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2013-04-25Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2013-05-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväHarjun Turve Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-09-18
Mallin pistemäärä71/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
242 verrokkia
Omavaraisuus29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Kannattavuus62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Maksuvalmius43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika122 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika153 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-18 15.0171/100 · v0.14
A3 → A3 · +1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1470/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1470/100 · v0.13
B1 → A3 · +8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1362/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
68/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 13 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
83/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
9.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-04-30.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

26 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Harjun Turve Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.