Yritysprofiili

Härmän Rati Oy

Härmän Rati Oy:n kotipaikka on Panttila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-05-23. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €808,741 ja liikevoitto €9,171.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2468663-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2468663-3
Toimiala
Ruokaravintolat
Kunta
Panttila
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2012-05-23
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2012-03-16
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Koivistonkyläntie 74, 61310, Panttila

Tietoa yrityksestä Härmän Rati Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Härmän Rati Oy:n sijaintipaikkakunta on Panttila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-05-23. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €808,741 ja liikevoitto €9,171. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €808,741 sekä tilikauden tulokseksi €2,445. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -2.0%, liikevoittoprosentti +1.1% ja omavaraisuusaste +21.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-05-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-2.0%
Liikevoittoprosentti1.1%
Omavaraisuusaste21.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€250Edellinen: €0
Inventory€35,216Edellinen: €27,158
Rahat ja pankkisaamiset€9,196Edellinen: €8,614
Advances received€7,458Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€136,617Edellinen: -€61,279
Oma pääoma€104,578Edellinen: €102,133
Velat€387,673Edellinen: €382,936
Vaihtuvat vastaavat€119,415Edellinen: €88,086
Current liabilities€143,590Edellinen: €107,766
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€825,490
2024-05-31
€808,741
2025-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€64,215
2024-05-31
€9,171
2025-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€75,338
2024-05-31
€2,445
2025-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€485,070
2024-05-31
€492,251
2025-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
27/100 · Nousussa
21.6 %2024-05-31: 21.1 %
MaksuvalmiusHeikko
10/100 · Laskussa
0.31x2024-05-31: 0.33x
Liikevoitto-%Välttävä
53/100 · Nousussa
1.1 %2024-05-31: -7.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-05-312025-05-31
Omavaraisuusaste21.1 %21.6 %
Maksuvalmius0.33x0.31x
Liikevoitto-%-7.8 %1.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2468663-3
ALV-tunnusFI24686633
EU-tunnusFIFPRO.2468663-3
KuntaPanttila
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2012-05-23Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2012-05-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2012-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2012-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2012-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväHärmän Rati Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-09-24
Mallin pistemäärä51/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
309 verrokkia
Omavaraisuus28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Kannattavuus32%
Heikompi kuin 68 % verrokeista
Maksuvalmius37%
Heikompi kuin 63 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu31%
Heikompi kuin 69 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika194 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika234 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-09-24 17.3451/100 · v0.14
B2 → B2 · -4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1555/100 · v0.14
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1454/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-24
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
14/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 14 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
80/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-11

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Härmän Rati Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.