Yritysprofiili

HartControl Oy

HartControl Oy:n kotipaikka on Hartola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1991-10-16. Toimiala on sähkötekninen suunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €961,152 ja liikevoitto €1,526.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0869217-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0869217-9
Toimiala
Sähkötekninen suunnittelu
Kunta
Hartola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1991-10-16
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1991-12-09
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Keskustie 44, 19600, Hartola

Verkkosivu: https://www.hartcontrol.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä HartControl Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

HartControl Oy:n sijaintipaikkakunta on Hartola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1991-10-16. Toimiala on sähkötekninen suunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €961,152 ja liikevoitto €1,526. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €961,152 sekä tilikauden tulokseksi -€7,768. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -3.0%, liikevoittoprosentti +0.2% ja omavaraisuusaste +38.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-3.0%
Liikevoittoprosentti0.2%
Omavaraisuusaste38.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€10,840Edellinen: €10,554
Inventory€191,841Edellinen: €213,101
Edellisten tilikausien voitto/tappio€188,299Edellinen: €210,104
Oma pääoma€188,054Edellinen: €202,072
Velat€299,168Edellinen: €247,382
Vaihtuvat vastaavat€358,913Edellinen: €329,879
Current liabilities€281,850Edellinen: €247,382
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€991,084
2024-12-31
€961,152
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€5,558
2024-12-31
€1,526
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€15,555
2024-12-31
-€7,768
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€449,454
2024-12-31
€487,222
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
48/100 · Laskussa
38.6 %2024-12-31: 45.0 %
MaksuvalmiusVälttävä
23/100 · Laskussa
0.68x2024-12-31: 0.86x
Liikevoitto-%Välttävä
50/100 · Nousussa
0.2 %2024-12-31: -0.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste45.0 %38.6 %
Maksuvalmius0.86x0.68x
Liikevoitto-%-0.6 %0.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0869217-9
ALV-tunnusFI08692179
EU-tunnusFIFPRO.0869217-9
KuntaHartola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1991-10-16Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1991-12-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2006-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2006-11-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2006-11-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaHartControl Oy
Luokitus laskiB1 → B3 · uusi analyysi 2026-10-04
Mallin pistemäärä49/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
348 verrokkia
Omavaraisuus36%
Heikompi kuin 64 % verrokeista
Kannattavuus28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu25%
Heikompi kuin 75 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika167 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika167 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-10-04 19.1449/100 · v0.14
B1 → B3 · -20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1569/100 · v0.14
B1 → B1 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1462/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
62/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 34 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-16

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

HartControl Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.