Yritysprofiili

Hattulan Rantatalot Oy

Hattulan Rantatalot Oy:n kotipaikka on Tyrväntö. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-09-25. Toimiala on lyhytaikainen majoitus lomamökeissä. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €71,097 ja liikevoitto €15,547.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3160287-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3160287-2
Toimiala
Lyhytaikainen majoitus lomamökeissä
Kunta
Tyrväntö
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-09-25
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-09-24
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vanha-Pappila 170, 14620, Tyrväntö

Postiosoite: Wallininkatu 9 B 19, 00530, Helsinki

Verkkosivu: https://www.rantatalot.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Hattulan Rantatalot Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Hattulan Rantatalot Oy:n sijaintipaikkakunta on Tyrväntö. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-09-25. Toimiala on lyhytaikainen majoitus lomamökeissä. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €71,097 ja liikevoitto €15,547. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €71,097 sekä tilikauden tulokseksi €15,552. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +41.7%, liikevoittoprosentti +21.9% ja omavaraisuusaste -37.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-08-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys41.7%
Liikevoittoprosentti21.9%
Omavaraisuusaste-37.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€6,377Edellinen: €5,128
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€54,167Edellinen: -€55,605
Oma pääoma-€38,615Edellinen: -€54,167
Velat€141,684Edellinen: €161,014
Vaihtuvat vastaavat€12,605Edellinen: €6,445
Current liabilities€85,684Edellinen: €105,014
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€50,182
2024-08-31
€71,097
2025-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€1,435
2024-08-31
€15,547
2025-08-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€1,438
2024-08-31
€15,552
2025-08-31
Varat -kehitys2 kautta
€106,847
2024-08-31
€103,069
2025-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Nousussa
-37.5 %2024-08-31: -50.7 %
MaksuvalmiusHeikko
2/100 · Nousussa
0.07x2024-08-31: 0.05x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
21.9 %2024-08-31: 2.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-08-312025-08-31
Omavaraisuusaste-50.7 %-37.5 %
Maksuvalmius0.05x0.07x
Liikevoitto-%2.9 %21.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3160287-2
ALV-tunnusFI31602872
EU-tunnusFIFPRO.3160287-2
KuntaTyrväntö
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-09-24Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-09-25Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2020-09-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväHattulan Rantatalot Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-09-24
Mallin pistemäärä50/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
312 verrokkia
Omavaraisuus14%
Heikompi kuin 86 % verrokeista
Kannattavuus80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Maksuvalmius40%
Heikompi kuin 60 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika122 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika129 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-09-24 19.3150/100 · v0.14
B2 → B2 · -6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1556/100 · v0.14
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1455/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-24
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
61/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-10.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Hattulan Rantatalot Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.