Yritysprofiili

Haukkuva Oy

Haukkuva Oy:n kotipaikka on Lapinlahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1994-12-31. Toimiala on liikunta- ja urheiluseurojen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €7,456 ja liikevoitto €939.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1000575-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1000575-3
Toimiala
Liikunta- ja urheiluseurojen toiminta
Kunta
Lapinlahti
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1994-12-31
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1995-03-31
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kehruukuja 3, 73100, Lapinlahti

Tietoa yrityksestä Haukkuva Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Haukkuva Oy:n sijaintipaikkakunta on Lapinlahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1994-12-31. Toimiala on liikunta- ja urheiluseurojen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €7,456 ja liikevoitto €939. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €7,456 sekä tilikauden tulokseksi €915. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +80.3%, liikevoittoprosentti +12.6% ja omavaraisuusaste +97.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty5
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys80.3%
Liikevoittoprosentti12.6%
Omavaraisuusaste97.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€1,757Edellinen: €187
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€5,449Edellinen: -€3,833
Oma pääoma€63,078Edellinen: €62,163
Velat€1,738Edellinen: €1,654
Vaihtuvat vastaavat€2,012Edellinen: €1,012
Current liabilities€498Edellinen: €414
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€11,309
2022-12-31
€4,545
2023-12-31
€4,136
2024-12-31
€7,456
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
-€808
2021-12-31
€2,617
2022-12-31
-€11
2023-12-31
-€1,616
2024-12-31
€939
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
-€808
2021-12-31
€2,617
2022-12-31
-€23
2023-12-31
-€1,616
2024-12-31
€915
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€62,778
2021-12-31
€64,511
2022-12-31
€65,225
2023-12-31
€63,816
2024-12-31
€64,816
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
97.3 %2024-12-31: 97.4 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.53x2024-12-31: 0.45x
Liikevoitto-%Hyvä
82/100 · Nousussa
12.6 %2024-12-31: -39.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste97.5 %98.9 %97.8 %97.4 %97.3 %
Maksuvalmius1.75x-2.70x9.64x0.45x3.53x
Liikevoitto-%-23.1 %-0.2 %-39.1 %12.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1000575-3
ALV-tunnusFI10005753
EU-tunnusFIFPRO.1000575-3
KuntaLapinlahti
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1994-12-31Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1995-01-12Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-31Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväHaukkuva Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-11-06
Mallin pistemäärä85/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
45 verrokkia
Omavaraisuus93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Kannattavuus64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Maksuvalmius87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika280 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika280 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
A2
2026-11-0685/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-11-02 11.2785/100 · v0.15
B1 → A2 · +24 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
B1
2026-10-1861/100 · v0.15
B1 → B1
  • Riskitekijä poistui: Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella.
B1
2026-10-02 08.0861/100 · v0.14
B1 → B1 · -3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-06
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
55/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 31 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
72/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
7.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2025-12-31.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
7.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-07

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Haukkuva Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.