Yritysprofiili

Hautaharju Oy

Hautaharju Oy:n kotipaikka on Kurikka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-06-01. Toimiala on broilerien kasvatus lihantuotantoa varten. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €1,506,938 ja liikevoitto €216,705.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2762066-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2762066-4
Toimiala
Broilerien kasvatus lihantuotantoa varten
Kunta
Kurikka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-06-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-05-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Jyräntie 330, 61300, Kurikka

Tietoa yrityksestä Hautaharju Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Hautaharju Oy:n sijaintipaikkakunta on Kurikka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-06-01. Toimiala on broilerien kasvatus lihantuotantoa varten. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €1,506,938 ja liikevoitto €216,705. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,506,938 sekä tilikauden tulokseksi €208,748. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -4.5%, liikevoittoprosentti +14.4% ja omavaraisuusaste +54.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-09-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty5
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-4.5%
Liikevoittoprosentti14.4%
Omavaraisuusaste54.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€138,112Edellinen: €123,930
Inventory€179,462Edellinen: €243,217
Rahat ja pankkisaamiset€0Edellinen: €133,594
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,168,539Edellinen: €1,046,273
Oma pääoma€1,382,286Edellinen: €1,278,539
Velat€1,163,331Edellinen: €1,002,502
Vaihtuvat vastaavat€498,321Edellinen: €430,731
Current liabilities€476,099Edellinen: €560,658
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€1,198,775
2021-09-30
€1,417,993
2022-09-30
€1,378,863
2023-09-30
€1,578,253
2024-09-30
€1,506,938
2025-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€183,749
2021-09-30
€375,677
2022-09-30
€44,831
2023-09-30
€295,044
2024-09-30
€216,705
2025-09-30
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€168,187
2021-09-30
€341,265
2022-09-30
€44,550
2023-09-30
€227,266
2024-09-30
€208,748
2025-09-30
Varat -kehitys5 kautta
€2,178,462
2021-09-30
€2,431,861
2022-09-30
€2,218,632
2023-09-30
€2,281,041
2024-09-30
€2,545,617
2025-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
68/100 · Laskussa
54.3 %2024-09-30: 56.0 %
MaksuvalmiusHeikko
13/100 · Laskussa
0.38x2024-09-30: 0.67x
Liikevoitto-%Hyvä
83/100 · Laskussa
13.2 %2024-09-30: 17.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-09-302022-09-302023-09-302024-09-302025-09-30
Omavaraisuusaste44.2 %51.0 %53.4 %56.0 %54.3 %
Maksuvalmius0.73x1.32x0.61x0.67x0.38x
Liikevoitto-%13.6 %23.8 %2.9 %17.3 %13.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2762066-4
ALV-tunnusFI27620664
EU-tunnusFIFPRO.2762066-4
KuntaKurikka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2016-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-06-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-06-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväHautaharju Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
491 verrokkia
Omavaraisuus52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Maksuvalmius50%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika115 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika110 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1777/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-15 13.3277/100 · v0.14
A3 → A3 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1474/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1474/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
85/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 10 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
80/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-23

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Hautaharju Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.