Yritysprofiili

Heinolan Levy ja Lista Oy

Heinolan Levy ja Lista Oy:n kotipaikka on Heinola Kk. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1991-09-18. Toimiala on muu rautakauppatavaran, rakennustarvikkeiden ja lasin erikoistunut vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €10,186,334 ja liikevoitto €375,840.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0873394-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0873394-6
Toimiala
Muu rautakauppatavaran, rakennustarvikkeiden ja lasin erikoistunut vähittäiskauppa
Kunta
Heinola Kk
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1991-09-18
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1992-02-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: TEKEVÄNTIE 7, 18300, Heinola Kk

Verkkosivu: https://www.levyjalista.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Heinolan Levy ja Lista Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Heinolan Levy ja Lista Oy:n sijaintipaikkakunta on Heinola Kk. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1991-09-18. Toimiala on muu rautakauppatavaran, rakennustarvikkeiden ja lasin erikoistunut vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €10,186,334 ja liikevoitto €375,840. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-01-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €10,186,334 sekä tilikauden tulokseksi €286,998. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +14.0%, liikevoittoprosentti +3.7% ja omavaraisuusaste +64.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-01-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys14.0%
Liikevoittoprosentti3.7%
Omavaraisuusaste64.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€1,950,341Edellinen: €1,723,550
Rahat ja pankkisaamiset€279,832Edellinen: €357,297
Edellisten tilikausien voitto/tappio€2,476,371Edellinen: €2,407,888
Oma pääoma€2,771,778Edellinen: €2,713,301
Velat€1,527,609Edellinen: €1,266,237
Vaihtuvat vastaavat€2,837,581Edellinen: €2,594,535
Current liabilities€1,091,193Edellinen: €806,237
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€8,938,570
2025-01-31
€10,186,334
2026-01-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€394,276
2025-01-31
€375,840
2026-01-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€297,004
2025-01-31
€286,998
2026-01-31
Varat -kehitys2 kautta
€3,979,538
2025-01-31
€4,299,387
2026-01-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
81/100 · Laskussa
64.5 %2025-01-31: 68.2 %
MaksuvalmiusHyvä
68/100 · Laskussa
2.04x2025-01-31: 2.58x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
59/100 · Laskussa
3.7 %2025-01-31: 4.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-01-312026-01-31
Omavaraisuusaste68.2 %64.5 %
Maksuvalmius2.58x2.04x
Liikevoitto-%4.4 %3.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0873394-6
ALV-tunnusFI08733946
EU-tunnusFIFPRO.0873394-6
KuntaHeinola Kk
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1991-09-18Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1992-02-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2004-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväHeinolan Levy ja Lista Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä80/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
484 verrokkia
Omavaraisuus69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Kannattavuus63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Maksuvalmius74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika174 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika158 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-1780/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-09-26 00.3280/100 · v0.14
B1 → A2 · +14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-01-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1566/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1460/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
39/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 35 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitErittäin vahva
91/100

Pitkä rekisterihistoria, tuoreet tilinpäätösasiakirjat ja voimassa olevat rekisterimerkinnät tukevat tätä signaalia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
26.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

24 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-01-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Heinolan Levy ja Lista Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.