Yritysprofiili

Helsingin Hertziga Oy

Helsingin Hertziga Oy:n kotipaikka on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1994-03-16. Toimiala on veneiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €745,431 ja liikevoitto €90,035.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0972109-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0972109-0
Toimiala
Veneiden tukkukauppa
Kunta
Kotka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1994-03-16
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1994-07-28
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Runeberginkatu 25, 48200, Kotka

Verkkosivu: https://www.starbrite.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Helsingin Hertziga Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Helsingin Hertziga Oy:n sijaintipaikkakunta on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1994-03-16. Toimiala on veneiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €745,431 ja liikevoitto €90,035. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €745,431 sekä tilikauden tulokseksi €82,949. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -6.9%, liikevoittoprosentti +12.1% ja omavaraisuusaste +23.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-06-30

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-6.9%
Liikevoittoprosentti12.1%
Omavaraisuusaste23.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€11,876Edellinen: €8,664
Inventory€380,302Edellinen: €271,611
Rahat ja pankkisaamiset€55,671Edellinen: €76,650
Edellisten tilikausien voitto/tappio€75,690Edellinen: €32,984
Oma pääoma€161,162Edellinen: €81,013
Velat€533,798Edellinen: €431,689
Vaihtuvat vastaavat€532,516Edellinen: €431,024
Current liabilities€406,758Edellinen: €339,230
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€800,675
2025-06-30
€745,431
2026-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€56,703
2025-06-30
€90,035
2026-06-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€45,507
2025-06-30
€82,949
2026-06-30
Varat -kehitys2 kautta
€512,702
2025-06-30
€694,960
2026-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
29/100 · Nousussa
23.2 %2025-06-30: 15.8 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
36/100 · Nousussa
1.07x2025-06-30: 1.03x
Liikevoitto-%Hyvä
80/100 · Nousussa
11.9 %2025-06-30: 7.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-06-302026-06-30
Omavaraisuusaste15.8 %23.2 %
Maksuvalmius1.03x1.07x
Liikevoitto-%7.0 %11.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0972109-0
ALV-tunnusFI09721090
EU-tunnusFIFPRO.0972109-0
KuntaKotka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1994-03-16Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1994-07-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaHelsingin Hertziga Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä66/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
486 verrokkia
Omavaraisuus30%
Heikompi kuin 70 % verrokeista
Kannattavuus66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Maksuvalmius67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu25%
Heikompi kuin 75 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika71 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika74 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Samanaikainen elpyminen 2 talouden osa-alueella
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1766/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-16 08.3366/100 · v0.14
B1 → B1
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1466/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1466/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
45/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 32 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
9.9.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-06-30.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

22 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-09

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Helsingin Hertziga Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.