Yritysprofiili

HH Jalasto Oy

HH Jalasto Oy:n kotipaikka on Hirvijoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-08-09. Toimiala on yhdistetty kasvinviljely ja kotieläintalous. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €2,407,714 ja liikevoitto €713,193.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2131443-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2131443-9
Toimiala
Yhdistetty kasvinviljely ja kotieläintalous
Kunta
Hirvijoki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2007-08-09
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2007-08-03
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Luostarintie 16, 62260, Hirvijoki

Tietoa yrityksestä HH Jalasto Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

HH Jalasto Oy:n sijaintipaikkakunta on Hirvijoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-08-09. Toimiala on yhdistetty kasvinviljely ja kotieläintalous. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €2,407,714 ja liikevoitto €713,193. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,407,714 sekä tilikauden tulokseksi €212,048. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +68.9%, liikevoittoprosentti +29.6% ja omavaraisuusaste +41.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys68.9%
Liikevoittoprosentti29.6%
Omavaraisuusaste41.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€1,220,638Edellinen: €1,231,170
Inventory€781,860Edellinen: €1,342,251
Rahat ja pankkisaamiset€4,681Edellinen: €20,540
Edellisten tilikausien voitto/tappio€4,156,687Edellinen: €4,996,136
Oma pääoma€4,371,235Edellinen: €4,159,187
Velat€6,212,922Edellinen: €6,964,657
Vaihtuvat vastaavat€1,175,424Edellinen: €1,723,189
Current liabilities€2,803,268Edellinen: €2,539,237
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,425,141
2023-12-31
€2,407,714
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€484,430
2023-12-31
€713,193
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€839,449
2023-12-31
€212,048
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€11,123,844
2023-12-31
€10,584,157
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
52/100 · Nousussa
41.3 %2023-12-31: 37.4 %
MaksuvalmiusHeikko
9/100 · Laskussa
0.28x2023-12-31: 0.54x
Liikevoitto-%Hyvä
99/100 · Nousussa
19.7 %2023-12-31: -18.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste37.4 %41.3 %
Maksuvalmius0.54x0.28x
Liikevoitto-%-18.2 %19.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2131443-9
ALV-tunnusFI21314439
EU-tunnusFIFPRO.2131443-9
KuntaHirvijoki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2007-08-09Alkutuottajana ja/tai kuvataiteilijana arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2007-08-09Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2007-08-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2007-08-09Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2007-08-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2013-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväHH Jalasto Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä86/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
132 verrokkia
Omavaraisuus49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Maksuvalmius41%
Heikompi kuin 59 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika239 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika240 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-1786/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-10-03 10.1486/100 · v0.14
A3 → A2 · +7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1579/100 · v0.14
B1 → A3 · +12 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1467/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
99/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 19 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
89/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

21 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-11

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-30.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

HH Jalasto Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.