Yritysprofiili

Hipposport Oy

Hipposport Oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1990-01-31. Toimiala on polkupyörien ja muiden urheiluvälineiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,645,285 ja liikevoitto €22,386.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0774272-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0774272-8
Toimiala
Polkupyörien ja muiden urheiluvälineiden vähittäiskauppa
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1990-01-31
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1989-12-27
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kilonkartanontie 2, 02610, Espoo

Puhelin: +35895419116Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://hipposport.fiLähdehavainto

Youtube-profiili: https://www.youtube.com/@hipposport-fiLähde: yrityksen verkkosivu

Tiktok-profiili: https://www.tiktok.com/@hipposport.fiLähde: yrityksen verkkosivu

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/hipposport.fiLähde: yrityksen verkkosivu

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/hipposportfiLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Ruutu-Martikainen Virve KatriinaToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Hipposport Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Hipposport Oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1990-01-31. Toimiala on polkupyörien ja muiden urheiluvälineiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,645,285 ja liikevoitto €22,386. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,645,285 sekä tilikauden tulokseksi €17,760. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +0.5%, liikevoittoprosentti +1.4% ja omavaraisuusaste +63.2%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Megaxi FinlandSatulaCenter Finland

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys0.5%
Liikevoittoprosentti1.4%
Omavaraisuusaste63.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€150Edellinen: €0
Inventory€487,468Edellinen: €461,608
Rahat ja pankkisaamiset€28,850Edellinen: €60,960
Edellisten tilikausien voitto/tappio€335,345Edellinen: €342,260
Oma pääoma€415,216Edellinen: €431,956
Velat€241,574Edellinen: €263,017
Vaihtuvat vastaavat€544,366Edellinen: €565,463
Current liabilities€241,574Edellinen: €263,017
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€1,732,918
2020-12-31
€1,680,443
2021-12-31
€1,551,446
2022-12-31
€1,581,793
2023-12-31
€1,637,594
2024-12-31
€1,645,285
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
€220,772
2020-12-31
€23,438
2021-12-31
-€14,114
2022-12-31
€20,844
2023-12-31
€37,477
2024-12-31
€22,386
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€185,184
2020-12-31
€16,794
2021-12-31
-€16,622
2022-12-31
€19,750
2023-12-31
€27,584
2024-12-31
€17,760
2025-12-31
Varat -kehitys6 kautta
€878,234
2020-12-31
€860,161
2021-12-31
€778,791
2022-12-31
€775,324
2023-12-31
€694,972
2024-12-31
€656,789
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
79/100 · Nousussa
63.2 %2024-12-31: 62.1 %
MaksuvalmiusHyvä
71/100 · Nousussa
2.14x2024-12-31: 1.99x
Liikevoitto-%Välttävä
53/100 · Laskussa
1.4 %2024-12-31: 2.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-12-312021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste56.8 %60.0 %59.0 %61.8 %62.1 %63.2 %
Maksuvalmius----1.99x2.14x
Liikevoitto-%12.1 %1.4 %-0.9 %1.3 %2.3 %1.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0774272-8
ALV-tunnusFI07742728
EU-tunnusFIFPRO.0774272-8
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1989-12-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1990-01-31Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1990-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Ruutu-Martikainen Virve KatriinaToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Martikainen Atte TapioPuheenjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Helle Timo Teemu EdvardTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Ruutu-Martikainen Virve KatriinaVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Ruutu Timo HannoVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Atte MartikainenOwnerLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Virve Ruutu-MartikainenChief Executive Officer and OwnerLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväHipposport Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-16
Mallin pistemäärä76/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
78 verrokkia
Omavaraisuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Kannattavuus28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu54%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika153 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika163 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-16 21.0276/100 · v0.14
A3 → A3 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1572/100 · v0.14
A3 → A3
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A3
2026-09-1472/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 36 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
87/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Hipposport Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.