Yritysprofiili

Hirvikallion Liikenne Oy

Hirvikallion Liikenne Oy:n kotipaikka on Nummela. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1989-08-30. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €1,063,745 ja liikevoitto €111,775.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0759452-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0759452-6
Toimiala
Kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus
Kunta
Nummela
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1989-08-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1989-09-29
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Rankakuja 10, 03100, Nummela

Puhelin: +358500455355Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.taksiseppa.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Seppä Piia JohannaToimitusjohtaja
Jukka Kyösti SeppäToimitusjohtajan sijainen (11/2010)

Tietoa yrityksestä Hirvikallion Liikenne Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Hirvikallion Liikenne Oy:n sijaintipaikkakunta on Nummela. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1989-08-30. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €1,063,745 ja liikevoitto €111,775. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-01-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,063,745 sekä tilikauden tulokseksi €90,772. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +8.0%, liikevoittoprosentti +10.5% ja omavaraisuusaste +50.3%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Airport LimousineDistinctive-InvestDistinctive-ServeDistinctive-TaxiSuomen YritystaxiTranselg

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-01-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty5
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys8.0%
Liikevoittoprosentti10.5%
Omavaraisuusaste50.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€32,800Edellinen: €26,919
Rahat ja pankkisaamiset€95,972Edellinen: €6,259
Edellisten tilikausien voitto/tappio€334,978Edellinen: €343,891
Oma pääoma€428,272Edellinen: €367,501
Velat€423,914Edellinen: €356,706
Vaihtuvat vastaavat€207,658Edellinen: €121,426
Current liabilities€215,889Edellinen: €185,812
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€757,496
2021-01-31
€815,076
2022-01-31
€1,133,710
2023-01-31
€1,099,484
2024-01-31
€984,871
2025-01-31
€1,063,745
2026-01-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
€77,841
2021-01-31
€111,246
2022-01-31
€110,412
2023-01-31
€62,535
2024-01-31
€37,011
2025-01-31
€111,775
2026-01-31
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€60,357
2021-01-31
€104,540
2022-01-31
€87,189
2023-01-31
€18,245
2024-01-31
€21,087
2025-01-31
€90,772
2026-01-31
Varat -kehitys6 kautta
€585,849
2021-01-31
€568,265
2022-01-31
€857,508
2023-01-31
€836,698
2024-01-31
€724,207
2025-01-31
€852,186
2026-01-31

Muut talousluvut

Muita yrityksen talouslukuja PRH:n tilinpäätöstietojen lisäksi.

Avainluku202620252024202320222021
Liikevaihto-984 870 €1 099 483 €1 133 710 €815 076 €757 495 €
Liikevaihdon kehitys-−10,4 %−3 %39,1 %7,6 %−23,3 %
Liikevoitto-37 011 €62 535 €110 412 €111 246 €77 841 €
EBIT-3,7 %5,6 %9,3 %12,4 %8,8 %
Tilikauden tulos-21 086 €18 245 €87 188 €104 540 €60 357 €
Tulos ennen veroja-25 266 €33 497 €108 987 €130 675 €74 748 €
Omavaraisuusaste-50,8 %45 %45,3 %58,2 %43,8 %
Tase yhteensä-724 207 €836 698 €857 508 €568 265 €585 849 €
Henkilöstö14131414-12

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
63/100 · Laskussa
50.3 %2025-01-31: 50.8 %
MaksuvalmiusHeikko
15/100 · Nousussa
0.44x2025-01-31: 0.03x
Liikevoitto-%Hyvä
75/100 · Nousussa
10.2 %2025-01-31: 3.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-01-312022-01-312023-01-312024-01-312025-01-312026-01-31
Omavaraisuusaste43.8 %58.2 %45.3 %45.0 %50.8 %50.3 %
Maksuvalmius0.11x-0.03x0.08x0.03x0.44x
Liikevoitto-%8.8 %12.4 %9.3 %5.6 %3.7 %10.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0759452-6
ALV-tunnusFI07594526
EU-tunnusFIFPRO.0759452-6
KuntaNummela
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1989-08-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1989-09-29Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2001-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Seppä Piia JohannaToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Jukka Kyösti SeppäToimitusjohtajan sijainen (11/2010)Lähteitä: 2 · Luottamus: 76%
Seppä Jukka KyöstiPuheenjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Seppä Piia JohannaVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Seppä Taneli MikaelVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Tervo Seppo ErkkiTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväHirvikallion Liikenne Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-11-03
Mallin pistemäärä75/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
31 verrokkia
Omavaraisuus55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Kannattavuus87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Maksuvalmius68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika270 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika222 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-11-0375/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-11-01 09.0475/100 · v0.15
B1 → A3 · +8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-01-31).
B1
2026-10-3067/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-10-2967/100 · v0.15
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
47/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 37 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
85/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
28.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-01-31.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
28.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-01-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-28.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Hirvikallion Liikenne Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.