Yritysprofiili

Horsing Around Oy

Horsing Around Oy:n kotipaikka on Hollola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-01-01. Toimiala on yhdistetty kasvinviljely ja kotieläintalous. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €2,736,971 ja liikevoitto €223,431.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3174679-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3174679-6
Toimiala
Yhdistetty kasvinviljely ja kotieläintalous
Kunta
Hollola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-01-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-12-01
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Aikkalantie 176, 15880, Hollola

Tietoa yrityksestä Horsing Around Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Horsing Around Oy:n sijaintipaikkakunta on Hollola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-01-01. Toimiala on yhdistetty kasvinviljely ja kotieläintalous. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €2,736,971 ja liikevoitto €223,431. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,736,971 sekä tilikauden tulokseksi €136,205. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +17.9%, liikevoittoprosentti +8.2% ja omavaraisuusaste +26.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys17.9%
Liikevoittoprosentti8.2%
Omavaraisuusaste26.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€56,481Edellinen: €61,430
Inventory€305,327Edellinen: €302,821
Rahat ja pankkisaamiset€8,222Edellinen: €5,871
Edellisten tilikausien voitto/tappio€258,547Edellinen: €222,441
Oma pääoma€394,752Edellinen: €258,547
Velat€1,080,108Edellinen: €1,208,417
Vaihtuvat vastaavat€601,282Edellinen: €510,864
Current liabilities€531,814Edellinen: €554,144
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€2,321,763
2023-12-31
€2,736,971
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€82,429
2023-12-31
€223,431
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€36,106
2023-12-31
€136,205
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,466,964
2023-12-31
€1,474,860
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
33/100 · Nousussa
26.8 %2023-12-31: 17.6 %
MaksuvalmiusVälttävä
20/100 · Nousussa
0.59x2023-12-31: 0.56x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
70/100 · Nousussa
8.0 %2023-12-31: 3.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste17.6 %26.8 %
Maksuvalmius0.56x0.59x
Liikevoitto-%3.5 %8.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3174679-6
ALV-tunnusFI31746796
EU-tunnusFIFPRO.3174679-6
KuntaHollola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2021-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-01-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-01-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-04-06Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväHorsing Around Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-09-18
Mallin pistemäärä75/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
787 verrokkia
Omavaraisuus33%
Heikompi kuin 67 % verrokeista
Kannattavuus64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Maksuvalmius53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika182 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika231 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-18 19.2175/100 · v0.14
A3 → A3 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1471/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1471/100 · v0.13
B1 → A3 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1364/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
99/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
62/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-16

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Horsing Around Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.