Yritysprofiili

Hossaset Oy

Hossaset Oy:n kotipaikka on Ruhtinansalmi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2005-05-01. Toimiala on muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €181,253 ja liikevoitto €29,583.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1961886-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1961886-3
Toimiala
Muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta
Kunta
Ruhtinansalmi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2005-05-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2005-04-25
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Hossantie 273, 89920, Ruhtinansalmi

Tietoa yrityksestä Hossaset Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Hossaset Oy:n sijaintipaikkakunta on Ruhtinansalmi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2005-05-01. Toimiala on muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €181,253 ja liikevoitto €29,583. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €181,253 sekä tilikauden tulokseksi €22,644. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +7.0%, liikevoittoprosentti +16.3% ja omavaraisuusaste +89.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys7.0%
Liikevoittoprosentti16.3%
Omavaraisuusaste89.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€658Edellinen: €2,123
Rahat ja pankkisaamiset€71,234Edellinen: €81,351
Advances received€4,401Edellinen: €6,820
Edellisten tilikausien voitto/tappio€239,466Edellinen: €234,108
Oma pääoma€270,110Edellinen: €269,466
Velat€30,385Edellinen: €45,642
Vaihtuvat vastaavat€127,671Edellinen: €134,555
Current liabilities€18,380Edellinen: €27,389
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€169,419
2024-12-31
€181,253
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€34,634
2024-12-31
€29,583
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€27,358
2024-12-31
€22,644
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€315,109
2024-12-31
€300,496
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
91.2 %2024-12-31: 87.4 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.88x2024-12-31: 2.97x
Liikevoitto-%Hyvä
91/100 · Laskussa
16.3 %2024-12-31: 20.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste87.4 %91.2 %
Maksuvalmius2.97x3.88x
Liikevoitto-%20.2 %16.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1961886-3
ALV-tunnusFI19618863
EU-tunnusFIFPRO.1961886-3
KuntaRuhtinansalmi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2005-05-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2005-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2005-05-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2005-05-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2007-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A1
ErinomainenHossaset Oy
Luokitus nousiA3 → A1 · uusi analyysi 2026-09-30
Mallin pistemäärä91/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
362 verrokkia
Omavaraisuus87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Kannattavuus75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Maksuvalmius90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika100 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika108 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A1
2026-09-30 21.1591/100 · v0.14
A3 → A1 · +16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1575/100 · v0.14
B1 → A3 · +10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1465/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
82/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 21 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
87/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

25 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Hossaset Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.