Yritysprofiili

Hossaville Oy

Hossaville Oy:n kotipaikka on Ruhtinansalmi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-08-18. Toimiala on lyhytaikainen majoitus huoneistoissa ja huoneissa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €130,602 ja liikevoitto -€29,245.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3228749-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3228749-9
Toimiala
Lyhytaikainen majoitus huoneistoissa ja huoneissa
Kunta
Ruhtinansalmi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-08-18
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-08-12
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Karhunkainalontie 8, 89920, Ruhtinansalmi

Postiosoite: Vuorikatu 1, 87100, Kajaani

Verkkosivu: https://www.hossaville.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Hossaville Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Hossaville Oy:n sijaintipaikkakunta on Ruhtinansalmi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-08-18. Toimiala on lyhytaikainen majoitus huoneistoissa ja huoneissa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €130,602 ja liikevoitto -€29,245. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €130,602 sekä tilikauden tulokseksi -€46,781. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +839.0%, liikevoittoprosentti -22.4% ja omavaraisuusaste +13.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys839.0%
Liikevoittoprosentti-22.4%
Omavaraisuusaste13.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€2,000Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€42,378Edellinen: €49,904
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€20,217Edellinen: €0
Oma pääoma€41,828Edellinen: €61,109
Velat€263,019Edellinen: €227,202
Vaihtuvat vastaavat€96,745Edellinen: €88,119
Current liabilities€78,632Edellinen: €60,387
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€13,909
2024-12-31
€130,602
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€15,709
2024-12-31
-€29,245
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€20,217
2024-12-31
-€46,781
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€288,310
2024-12-31
€304,847
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
17/100 · Laskussa
13.7 %2024-12-31: 21.2 %
MaksuvalmiusVälttävä
18/100 · Laskussa
0.54x2024-12-31: 0.83x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Nousussa
-22.1 %2024-12-31: -113.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste21.2 %13.7 %
Maksuvalmius0.83x0.54x
Liikevoitto-%-113.0 %-22.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3228749-9
ALV-tunnusFI32287499
EU-tunnusFIFPRO.3228749-9
KuntaRuhtinansalmi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-08-18Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-08-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2024-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-06-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaHossaville Oy
Luokitus laskiB2 → B3 · uusi analyysi 2026-09-23
Mallin pistemäärä40/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
171 verrokkia
Omavaraisuus20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Kannattavuus4%
Heikompi kuin 96 % verrokeista
Maksuvalmius39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu99%
Parempi kuin 99 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika244 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika212 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-09-23 12.3740/100 · v0.14
B2 → B3 · -11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1551/100 · v0.14
B2 → B2 · -3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1354/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-23
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
43/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
23.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-07-16

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Hossaville Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.