Yritysprofiili

Humppilan Teräshallit Oy

Humppilan Teräshallit Oy:n kotipaikka on Punkalaidun. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-07-02. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €99,951 ja liikevoitto €55,432.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2338694-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2338694-6
Toimiala
Muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Kunta
Punkalaidun
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-07-02
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2010-05-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Murronharjuntie 1155, 31900, Punkalaidun

Tietoa yrityksestä Humppilan Teräshallit Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Humppilan Teräshallit Oy:n sijaintipaikkakunta on Punkalaidun. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-07-02. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €99,951 ja liikevoitto €55,432. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €99,951 sekä tilikauden tulokseksi €43,850. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -3.1%, liikevoittoprosentti +55.5% ja omavaraisuusaste +95.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-3.1%
Liikevoittoprosentti55.5%
Omavaraisuusaste95.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€41,630Edellinen: €28,518
Edellisten tilikausien voitto/tappio€202,398Edellinen: €174,186
Oma pääoma€251,248Edellinen: €224,398
Velat€12,342Edellinen: €28,769
Vaihtuvat vastaavat€43,199Edellinen: €29,136
Current liabilities€12,342Edellinen: €28,769
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€103,100
2024-12-31
€99,951
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€58,584
2024-12-31
€55,432
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€45,213
2024-12-31
€43,850
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€253,167
2024-12-31
€263,591
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
95.3 %2024-12-31: 88.6 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.37x2024-12-31: 0.99x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
55.5 %2024-12-31: 56.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste88.6 %95.3 %
Maksuvalmius0.99x3.37x
Liikevoitto-%56.8 %55.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2338694-6
ALV-tunnusFI23386946
EU-tunnusFIFPRO.2338694-6
KuntaPunkalaidun
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-05-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2010-05-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2010-07-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2010-07-02Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväHumppilan Teräshallit Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-10-04
Mallin pistemäärä87/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika142 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika142 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-10-04 04.0287/100 · v0.14
A3 → A2 · +17 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1570/100 · v0.14
B1 → A3 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1463/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
75/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Humppilan Teräshallit Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.