Yritysprofiili

Hurttamaa Oy

Hurttamaa Oy:n kotipaikka on Pekola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-05-12. Toimiala on muualla luokittelematon huvi- ja virkistystoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €18,743 ja liikevoitto -€1,121.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3134051-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3134051-8
Toimiala
Muualla luokittelematon huvi- ja virkistystoiminta
Kunta
Pekola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-05-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-05-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ilamonaukio 14, 13900, Pekola

Tietoa yrityksestä Hurttamaa Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Hurttamaa Oy:n sijaintipaikkakunta on Pekola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-05-12. Toimiala on muualla luokittelematon huvi- ja virkistystoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €18,743 ja liikevoitto -€1,121. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-10-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €18,743 sekä tilikauden tulokseksi -€1,117. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -22.3%, liikevoittoprosentti -6.0% ja omavaraisuusaste +92.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-10-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-22.3%
Liikevoittoprosentti-6.0%
Omavaraisuusaste92.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€3,442Edellinen: €8,727
Edellisten tilikausien voitto/tappio€10,471Edellinen: €5,894
Oma pääoma€9,354Edellinen: €10,471
Velat€718Edellinen: €1,553
Vaihtuvat vastaavat€5,388Edellinen: €9,786
Current liabilities€718Edellinen: €1,553
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€24,115
2024-10-31
€18,743
2025-10-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€5,716
2024-10-31
-€1,121
2025-10-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€4,576
2024-10-31
-€1,117
2025-10-31
Varat -kehitys2 kautta
€12,024
2024-10-31
€10,072
2025-10-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
92.9 %2024-10-31: 87.1 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
4.79x2024-10-31: 5.62x
Liikevoitto-%Heikko
35/100 · Laskussa
-6.0 %2024-10-31: 23.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-10-312025-10-31
Omavaraisuusaste87.1 %92.9 %
Maksuvalmius5.62x4.79x
Liikevoitto-%23.7 %-6.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3134051-8
ALV-tunnusFI31340518
EU-tunnusFIFPRO.3134051-8
KuntaPekola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-05-04Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-05-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-05-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-05-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväHurttamaa Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-09-23
Mallin pistemäärä59/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
198 verrokkia
Omavaraisuus77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Kannattavuus30%
Heikompi kuin 70 % verrokeista
Maksuvalmius81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu25%
Heikompi kuin 75 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika181 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika99 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-09-23 12.3759/100 · v0.14
B2 → B2 · +6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-10-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1553/100 · v0.14
B2 → B2 · -1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1354/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-23
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
40/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
57/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-10-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Hurttamaa Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.