Yritysprofiili

Huumos OSK.

Huumos OSK.:n kotipaikka on Järvenpää. Yritysmuoto on osuuskunta. Yritys on perustettu 2009-11-10. Toimiala on elokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €15,361 ja liikevoitto -€10,439.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2289019-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2289019-8
Toimiala
Elokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto
Kunta
Järvenpää
Yritysmuoto
Osuuskunta
Perustamispäivä
2009-11-10
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2009-09-28
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Sammalpolku 36, 04440, Järvenpää

Puhelin: +358442910913Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.huumos.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Onttonen Juho OleksiPuheenjohtaja
Saari Pekka Matti JuhaniVarsinainen jäsen
Kuoppala Juha HenrikkiVarsinainen jäsen

Tietoa yrityksestä Huumos OSK.

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Huumos OSK.:n sijaintipaikkakunta on Järvenpää. Yritysmuoto on osuuskunta. Yritys on perustettu 2009-11-10. Toimiala on elokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €15,361 ja liikevoitto -€10,439. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €15,361 sekä tilikauden tulokseksi -€10,581. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -79.6%, liikevoittoprosentti -59.2% ja omavaraisuusaste +82.7%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Kierrepotku

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Osuuskunnan tarkoituksena ja toimialana on jäsentensä ammatin ja talouden tukemiseksi harjoittaa Video- ja valokuvausalan palvelut. Uusmedia-alan palvelut. Kuvituspalvelut ja graafinen suunnittelu. Viestintäalan palvelut. Mainos- ja markkinointialanpalvelut. Musiikkialan tuotteet ja palvelut. Työyhteisöjen ja organisaatioiden kehittämiseen liittyvät palvelut. Kaikkiin edellä mainittuihin aloihin liittyvä suunnittelu ja tuotteiden valmistus. Kaikkiin edellä mainittuihin tehtäviin liittyvä koulutus-, opetus-, konsultointi- ja valmennustoiminta sekä kustannus- ja julkaisutoiminta. Kaikkien edellä mainittujen alojen hankinta-, osto- ja myyntitehtävät sekä tuonti- ja vientitehtävät ja edustukset, agentuurit sekä markkinointitehtävät. Osuuskunta voi harjoittaa kiinteistöjen, koneiden ja laitteiden vuokraustoimintaa. Osuuskunnan palveluja voivat käyttää myös ei jäsenet. Lisäksi osuuskunta voi harjoittaa kaikkea laillista liiketoimintaa. Osuuskunta voi ostaa ja omistaa kiinteistöjä ja arvopapereita sekä käydä niillä kauppaa.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-79.6%
Liikevoittoprosentti-59.2%
Omavaraisuusaste82.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€2,261Edellinen: €4,200
Rahat ja pankkisaamiset€21,693Edellinen: €38,444
Edellisten tilikausien voitto/tappio€31,636Edellinen: €13,564
Tulos ennen veroja-€10,580Edellinen: €22,644
Oma pääoma€21,404Edellinen: €31,986
Velat€4,487Edellinen: €7,492
Vaihtuvat vastaavat€25,891Edellinen: €39,477
Current liabilities€4,487Edellinen: €7,492
Henkilöstö12Edellinen: Ei vertailuarvoa
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€300
2020-12-31
€8,000
2021-12-31
€117,283
2022-12-31
€75,428
2023-12-31
€15,361
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
-€3,864
2020-12-31
-€3,826
2021-12-31
€21,775
2022-12-31
€22,660
2023-12-31
-€10,439
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
-€3,963
2020-12-31
-€3,895
2021-12-31
€19,351
2022-12-31
€18,072
2023-12-31
-€10,581
2024-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€4,243
2020-12-31
€5,869
2021-12-31
€33,081
2022-12-31
€39,477
2023-12-31
€25,891
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
82.7 %2023-12-31: 81.0 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
4.83x2023-12-31: 5.13x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-59.2 %2023-12-31: 28.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-12-312021-12-312022-12-312023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste-36.3 %-92.6 %42.1 %81.0 %82.7 %
Maksuvalmius---5.13x4.83x
Liikevoitto-%-1288.1 %-45.0 %15.8 %28.5 %-59.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2289019-8
ALV-tunnusFI22890198
KuntaJärvenpää
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2009-09-29Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2009-09-29Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2009-11-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2009-11-10Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Onttonen Juho OleksiPuheenjohtajaLähteitä: 6 · Luottamus: 78%
Saari Pekka Matti JuhaniVarsinainen jäsenLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Kuoppala Juha HenrikkiVarsinainen jäsenLähteitä: 5 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaHuumos OSK.
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-16
Mallin pistemäärä64/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
865 verrokkia
Omavaraisuus70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Kannattavuus14%
Heikompi kuin 86 % verrokeista
Maksuvalmius88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu9%
Heikompi kuin 91 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika225 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika182 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-16 05.3964/100 · v0.14
B1 → B1 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B1 → B1
  • Liikevaihto: Heikkenee
  • Kannattavuus: Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Paranee
B1
2026-09-1460/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
63/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-08

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Huumos OSK. -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.