Yritysprofiili

i4 Company Oy

i4 Company Oy:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-04-18. Toimiala on muu erikoistumaton vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €98,204 ja liikevoitto €3,683.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3440785-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3440785-3
Toimiala
Muu erikoistumaton vähittäiskauppa
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2024-04-18
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2024-04-09
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ulrikankuja 14 lt. 2, 01400, Vantaa

Henkilöt ja päätöksentekijät

Immonen Aki Janne PetteriToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä i4 Company Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

i4 Company Oy:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-04-18. Toimiala on muu erikoistumaton vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €98,204 ja liikevoitto €3,683. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €98,204 sekä tilikauden tulokseksi €2,989. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -6.8%, liikevoittoprosentti +3.8% ja omavaraisuusaste +10.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-6.8%
Liikevoittoprosentti3.8%
Omavaraisuusaste10.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€56,647Edellinen: €57,815
Edellisten tilikausien voitto/tappio€5,697Edellinen: €0
Tulos ennen veroja€3,725Edellinen: €7,120
Oma pääoma€8,686Edellinen: €5,697
Velat€74,979Edellinen: €61,357
Vaihtuvat vastaavat€83,664Edellinen: €67,054
Current liabilities€74,979Edellinen: €61,357
Henkilöstö0Edellinen: 0
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€105,368
2025-04-30
€98,204
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€7,118
2025-04-30
€3,683
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€5,697
2025-04-30
€2,989
2026-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€67,054
2025-04-30
€83,664
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHeikko
13/100 · Nousussa
10.4 %2025-04-30: 8.5 %
MaksuvalmiusVälttävä
25/100 · Laskussa
0.76x2025-04-30: 0.94x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
59/100 · Laskussa
3.8 %2025-04-30: 6.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste8.5 %10.4 %
Maksuvalmius0.94x0.76x
Liikevoitto-%6.8 %3.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3440785-3
ALV-tunnusFI34407853
EU-tunnusFIFPRO.3440785-3
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2024-04-09Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-04-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-04-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2024-04-18Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Immonen Aki Janne PetteriToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Johansson Immonen Tua MarinaVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
Seurattavai4 Company Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä44/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
96 verrokkia
Omavaraisuus44%
Heikompi kuin 56 % verrokeista
Kannattavuus73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Maksuvalmius61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika125 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika122 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-10-1744/100 · v0.15
B3 → B3
B3
2026-09-22 03.5744/100 · v0.14
B3 → B3 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1440/100 · v0.14
B3 → B3 · -9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1349/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
44/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
38/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-16

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

i4 Company Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.