Yritysprofiili

IISTOP OY

IISTOP OY:n kotipaikka on Saarenkylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-01-10. Toimiala on asuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €66,158 ja liikevoitto -€2,315.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2878756-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2878756-2
Toimiala
Asuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta
Kunta
Saarenkylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-01-10
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-01-01
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Sumatie 3, 96900, Saarenkylä

Tietoa yrityksestä IISTOP OY

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

IISTOP OY:n sijaintipaikkakunta on Saarenkylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-01-10. Toimiala on asuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €66,158 ja liikevoitto -€2,315. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €66,158 sekä tilikauden tulokseksi -€2,318. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +96.7%, liikevoittoprosentti -3.5% ja omavaraisuusaste +3.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys96.7%
Liikevoittoprosentti-3.5%
Omavaraisuusaste3.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€20,995Edellinen: €9,954
Edellisten tilikausien voitto/tappio€4,092Edellinen: €11,997
Oma pääoma€4,273Edellinen: €6,592
Velat€118,258Edellinen: €75,873
Vaihtuvat vastaavat€120,179Edellinen: €79,954
Current liabilities€118,258Edellinen: €75,873
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€33,626
2024-12-31
€66,158
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€7,880
2024-12-31
-€2,315
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€7,905
2024-12-31
-€2,318
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€82,465
2024-12-31
€122,532
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
4/100 · Laskussa
3.5 %2024-12-31: 8.0 %
MaksuvalmiusHeikko
6/100 · Nousussa
0.18x2024-12-31: 0.13x
Liikevoitto-%Heikko
41/100 · Nousussa
-3.5 %2024-12-31: -23.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste8.0 %3.5 %
Maksuvalmius0.13x0.18x
Liikevoitto-%-23.4 %-3.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2878756-2
ALV-tunnusFI28787562
EU-tunnusFIFPRO.2878756-2
KuntaSaarenkylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-01-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-01-10Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2023-10-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaIISTOP OY
Luokitus laskiB1 → B3 · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä46/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
31 verrokkia
Omavaraisuus6%
Heikompi kuin 94 % verrokeista
Kannattavuus32%
Heikompi kuin 68 % verrokeista
Maksuvalmius74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika181 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika185 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Toimialan matalampi häiriöriski
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-09-17 18.1646/100 · v0.14
B1 → B3 · -19 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1465/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1465/100 · v0.13
B1 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1360/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
63/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-07-08

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

IISTOP OY -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.