Yritysprofiili

Iitin Kymppikoneistus Oy

Iitin Kymppikoneistus Oy:n kotipaikka on Kausala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1992-12-23. Toimiala on muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €53,618 ja liikevoitto -€26,650.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0908969-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0908969-7
Toimiala
Muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus
Kunta
Kausala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1992-12-23
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1992-11-24
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: HARJUNTIE 239, 47400, Kausala

Tietoa yrityksestä Iitin Kymppikoneistus Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Iitin Kymppikoneistus Oy:n sijaintipaikkakunta on Kausala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1992-12-23. Toimiala on muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €53,618 ja liikevoitto -€26,650. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €53,618 sekä tilikauden tulokseksi €36,679. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +209.0%, liikevoittoprosentti -49.7% ja omavaraisuusaste +99.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys209.0%
Liikevoittoprosentti-49.7%
Omavaraisuusaste99.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€129,000Edellinen: €6,673,037
Inventory€18,063Edellinen: €20,887
Rahat ja pankkisaamiset€201,962Edellinen: €1,540,769
Edellisten tilikausien voitto/tappio€4,101,637Edellinen: €203,977
Oma pääoma€4,308,475Edellinen: €4,463,683
Velat€41,798Edellinen: €1,187,409
Vaihtuvat vastaavat€249,413Edellinen: €3,316,560
Current liabilities€41,798Edellinen: €1,187,409
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€17,351
2024-12-31
€53,618
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€5,258,782
2024-12-31
-€26,650
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€4,254,661
2024-12-31
€36,679
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€5,651,092
2024-12-31
€4,350,273
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
99.0 %2024-12-31: 79.0 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
5.26x2024-12-31: 1.32x
Liikevoitto-%Heikko
14/100 · Laskussa
-14.6 %2024-12-31: 78.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste79.0 %99.0 %
Maksuvalmius1.32x5.26x
Liikevoitto-%78.6 %-14.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0908969-7
ALV-tunnusFI09089697
EU-tunnusFIFPRO.0908969-7
KuntaKausala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1992-11-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1992-12-23Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväIitin Kymppikoneistus Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä70/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
94 verrokkia
Omavaraisuus99%
Parempi kuin 99 % verrokeista
Kannattavuus16%
Heikompi kuin 84 % verrokeista
Maksuvalmius87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu99%
Parempi kuin 99 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika98 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika68 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1870/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-25 01.2170/100 · v0.14
B1 → A3 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1566/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1460/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
48/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 33 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
25.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-08

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Iitin Kymppikoneistus Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.