Yritysprofiili

Ilena Oy

Ilena Oy:n kotipaikka on Kauniainen. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-09-24. Toimiala on suora- ja ulkomainonta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €30,348 ja liikevoitto -€1,155.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2356483-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2356483-7
Toimiala
Suora- ja ulkomainonta
Kunta
Kauniainen
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-09-24
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2010-09-09
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Niinimäki 7 A, 02700, Kauniainen

Verkkosivu: https://www.ilena.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Ilena Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ilena Oy:n sijaintipaikkakunta on Kauniainen. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-09-24. Toimiala on suora- ja ulkomainonta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €30,348 ja liikevoitto -€1,155. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €30,348 sekä tilikauden tulokseksi -€1,563. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -41.4%, liikevoittoprosentti -3.8% ja omavaraisuusaste +55.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-41.4%
Liikevoittoprosentti-3.8%
Omavaraisuusaste55.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€93Edellinen: €255
Edellisten tilikausien voitto/tappio€2,943Edellinen: -€2,468
Oma pääoma€3,881Edellinen: €5,443
Velat€3,092Edellinen: €4,702
Vaihtuvat vastaavat€1,599Edellinen: €4,647
Current liabilities€3,092Edellinen: €4,702
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€45,367
2023-12-31
€51,768
2024-12-31
€30,348
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€1,299
2023-12-31
€6,516
2024-12-31
-€1,155
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
-€1,471
2023-12-31
€5,412
2024-12-31
-€1,563
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€8,378
2023-12-31
€10,145
2024-12-31
€6,972
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
70/100 · Nousussa
55.7 %2024-12-31: 53.6 %
MaksuvalmiusHeikko
1/100 · Laskussa
0.03x2024-12-31: 0.05x
Liikevoitto-%Heikko
40/100 · Laskussa
-3.8 %2024-12-31: 12.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste0.4 %53.6 %55.7 %
Maksuvalmius0.28x0.05x0.03x
Liikevoitto-%-2.9 %12.6 %-3.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2356483-7
ALV-tunnusFI23564837
EU-tunnusFIFPRO.2356483-7
KuntaKauniainen
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-09-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2010-09-24Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2010-09-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2010-10-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväIlena Oy
Luokitus laskiB1 → B2 · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä59/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
144 verrokkia
Omavaraisuus50%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Maksuvalmius29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu9%
Heikompi kuin 91 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika104 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika104 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-09-20 05.3059/100 · v0.14
B1 → B2 · -7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1466/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1466/100 · v0.13
B1 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1361/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
60/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-14

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ilena Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.