Yritysprofiili

Ilo Kasvaa Savossa Oy

Ilo Kasvaa Savossa Oy:n kotipaikka on Kuopio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-06-30. Toimiala on liikunta- ja urheiluseurojen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €147,939 ja liikevoitto -€26,458.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3142079-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3142079-6
Toimiala
Liikunta- ja urheiluseurojen toiminta
Kunta
Kuopio
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-06-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-06-15
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Loistekatu 12, 70210, Kuopio

Tietoa yrityksestä Ilo Kasvaa Savossa Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ilo Kasvaa Savossa Oy:n sijaintipaikkakunta on Kuopio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-06-30. Toimiala on liikunta- ja urheiluseurojen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €147,939 ja liikevoitto -€26,458. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €147,939 sekä tilikauden tulokseksi -€26,745. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +38.1%, liikevoittoprosentti -17.9% ja omavaraisuusaste -46.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys38.1%
Liikevoittoprosentti-17.9%
Omavaraisuusaste-46.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€3,037Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€35,724Edellinen: €8,019
Advances received€500Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€67,413Edellinen: -€1,751
Oma pääoma-€26,658Edellinen: €87
Velat€83,776Edellinen: €42,380
Vaihtuvat vastaavat€56,846Edellinen: €42,103
Current liabilities€83,776Edellinen: €42,380
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€107,091
2025-04-30
€147,939
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€65,605
2025-04-30
-€26,458
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€65,662
2025-04-30
-€26,745
2026-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€42,466
2025-04-30
€57,118
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Laskussa
-47.1 %2025-04-30: 0.2 %
MaksuvalmiusHeikko
15/100 · Nousussa
0.46x2025-04-30: 0.19x
Liikevoitto-%Heikko
5/100 · Nousussa
-17.9 %2025-04-30: -61.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste0.2 %-47.1 %
Maksuvalmius0.19x0.46x
Liikevoitto-%-61.3 %-17.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3142079-6
ALV-tunnusFI31420796
EU-tunnusFIFPRO.3142079-6
KuntaKuopio
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-06-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-06-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-06-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2024-07-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
D
Korkea riskiIlo Kasvaa Savossa Oy
Luokitus ennallaanD · uusi analyysi 2026-11-03
Mallin pistemäärä26/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
111 verrokkia
Omavaraisuus8%
Heikompi kuin 92 % verrokeista
Kannattavuus8%
Heikompi kuin 92 % verrokeista
Maksuvalmius65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika129 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika129 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
D
2026-11-0326/100 · v0.15
D → D
D
2026-11-01 05.1526/100 · v0.15
C → D · -10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
C
2026-10-1736/100 · v0.15
C → C
C
2026-10-05 20.3136/100 · v0.14
B2 → C · -23 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-04-30).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaD
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
55/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
61/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → D.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.4.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-04-30.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ilo Kasvaa Savossa Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.