Yritysprofiili

IlonTassut Oy

IlonTassut Oy:n kotipaikka on Savonlinna. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-04-16. Toimiala on lemmikkieläinten ja lemmikkieläinten ruokien vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €259,330 ja liikevoitto €5,164.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3129300-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3129300-2
Toimiala
Lemmikkieläinten ja lemmikkieläinten ruokien vähittäiskauppa
Kunta
Savonlinna
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-04-16
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-04-01
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Simasalonkatu 4, 57200, Savonlinna

Tietoa yrityksestä IlonTassut Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

IlonTassut Oy:n sijaintipaikkakunta on Savonlinna. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-04-16. Toimiala on lemmikkieläinten ja lemmikkieläinten ruokien vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €259,330 ja liikevoitto €5,164. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €259,330 sekä tilikauden tulokseksi €2,519. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +19.8%, liikevoittoprosentti +2.0% ja omavaraisuusaste +40.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys19.8%
Liikevoittoprosentti2.0%
Omavaraisuusaste40.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€45,264Edellinen: €42,555
Rahat ja pankkisaamiset€7,114Edellinen: €3,720
Edellisten tilikausien voitto/tappio€20,197Edellinen: €14,506
Oma pääoma€22,716Edellinen: €20,197
Velat€33,925Edellinen: €30,173
Vaihtuvat vastaavat€55,946Edellinen: €49,444
Current liabilities€33,925Edellinen: €30,173
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€216,524
2024-12-31
€259,330
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€9,338
2024-12-31
€5,164
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€5,691
2024-12-31
€2,519
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€50,369
2024-12-31
€56,640
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
50/100 · Vakaa
40.1 %2024-12-31: 40.1 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
51/100 · Nousussa
1.54x2024-12-31: 1.53x
Liikevoitto-%Välttävä
55/100 · Laskussa
2.0 %2024-12-31: 4.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste40.1 %40.1 %
Maksuvalmius1.53x1.54x
Liikevoitto-%4.3 %2.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3129300-2
ALV-tunnusFI31293002
EU-tunnusFIFPRO.3129300-2
KuntaSavonlinna
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-04-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-04-16Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2020-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2020-05-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväIlonTassut Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-09-28
Mallin pistemäärä70/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
225 verrokkia
Omavaraisuus45%
Heikompi kuin 55 % verrokeista
Kannattavuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Maksuvalmius72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika121 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika121 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-28 12.3570/100 · v0.14
B2 → A3 · +13 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1557/100 · v0.14
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1456/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-28
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
64/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-01

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

IlonTassut Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.