Yritysprofiili

Ilpo Virta Oy

Ilpo Virta Oy:n kotipaikka on Jyväskylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-06-18. Toimiala on laskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-11-30 liikevaihto oli €42,211 ja liikevoitto €23,368.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2482461-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2482461-0
Toimiala
Laskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta
Kunta
Jyväskylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2012-06-18
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2012-06-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Puistokatu 2 C, 40100, Jyväskylä

Postiosoite: Juurikkaniementie 116b, 41660, Toivakka

Tietoa yrityksestä Ilpo Virta Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ilpo Virta Oy:n sijaintipaikkakunta on Jyväskylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-06-18. Toimiala on laskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-11-30 liikevaihto oli €42,211 ja liikevoitto €23,368. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-11-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €42,211 sekä tilikauden tulokseksi €18,694. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +7.9%, liikevoittoprosentti +55.4% ja omavaraisuusaste +94.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-11-30

Tuodut kaudet7
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys7.9%
Liikevoittoprosentti55.4%
Omavaraisuusaste94.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€17,428Edellinen: €27,784
Edellisten tilikausien voitto/tappio€10,097Edellinen: €9,401
Oma pääoma€71,291Edellinen: €67,597
Velat€4,353Edellinen: €4,126
Vaihtuvat vastaavat€22,885Edellinen: €29,831
Current liabilities€4,353Edellinen: €4,126
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€39,124
2024-11-30
€42,211
2025-11-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€19,620
2024-11-30
€23,368
2025-11-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€15,696
2024-11-30
€18,694
2025-11-30
Varat -kehitys2 kautta
€71,723
2024-11-30
€75,644
2025-11-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Vakaa
94.3 %2024-11-30: 94.3 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
4.00x2024-11-30: 6.73x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
55.4 %2024-11-30: 50.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-11-302025-11-30
Omavaraisuusaste94.3 %94.3 %
Maksuvalmius6.73x4.00x
Liikevoitto-%50.1 %55.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2482461-0
ALV-tunnusFI24824610
EU-tunnusFIFPRO.2482461-0
KuntaJyväskylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2012-06-06Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2012-06-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2012-06-18Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2012-06-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A1
ErinomainenIlpo Virta Oy
Luokitus nousiA3 → A1 · uusi analyysi 2026-09-30
Mallin pistemäärä91/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
268 verrokkia
Omavaraisuus80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Kannattavuus91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Maksuvalmius85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika9 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika7 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A1
2026-09-30 16.3591/100 · v0.14
A3 → A1 · +18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-11-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1573/100 · v0.14
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1464/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
85/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 14 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
75/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-09

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

7 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-11-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ilpo Virta Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.