Yritysprofiili

Ilves-halli Oy

Ilves-halli Oy:n kotipaikka on Riihimäki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2004-07-02. Toimiala on muu rahoitusta palveleva toiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €81,353 ja liikevoitto €20,261.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1905475-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1905475-4
Toimiala
Muu rahoitusta palveleva toiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Kunta
Riihimäki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2004-07-02
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2004-06-22
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Teollisuuskatu 16, 11130, Riihimäki

Postiosoite: PL 36, 11111, Riihimäki

Puhelin: +358500480744Lähdehavainto

Verkkosivu: https://ilveshalli.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Viita Jari AnttiToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Ilves-halli Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ilves-halli Oy:n sijaintipaikkakunta on Riihimäki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2004-07-02. Toimiala on muu rahoitusta palveleva toiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €81,353 ja liikevoitto €20,261. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €81,353 sekä tilikauden tulokseksi €11,848. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -3.7%, liikevoittoprosentti +24.9% ja omavaraisuusaste +65.4%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Ilves-hallin kiinteistö- ja asiointipalvelut

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimialana on omistaa ja hallita Riihimäen kaupungin IX kaupunginosan korttelissa 902 tonttia nro 4 sekä omistaa ja hallita sille rakennettua urheilupallohallia ja harjoittaa harjoitteluvuorojen vuokrausta ja myyntiä sekä muuta tähän läheisesti liittyvää toimintaa.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet1
PRH jäsennetty1
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-3.7%
Liikevoittoprosentti24.9%
Omavaraisuusaste65.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €10,406
Rahat ja pankkisaamiset€133,152Edellinen: €112,592
Edellisten tilikausien voitto/tappio€116,244Edellinen: €92,892
Tulos ennen veroja€14,809Edellinen: €29,194
Oma pääoma€329,092Edellinen: €317,244
Velat€174,166Edellinen: €193,105
Vaihtuvat vastaavat€154,253Edellinen: €142,673
Current liabilities€26,905Edellinen: €24,076
Henkilöstö1Edellinen: 0
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€62,368
2021-12-31
€80,786
2022-12-31
€79,204
2023-12-31
€84,485
2024-12-31
€81,353
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€10,632
2021-12-31
€33,693
2022-12-31
€14,091
2023-12-31
€38,072
2024-12-31
€20,261
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€4,306
2021-12-31
€25,700
2022-12-31
€4,328
2023-12-31
€23,352
2024-12-31
€11,848
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€517,846
2021-12-31
€533,448
2022-12-31
€533,888
2023-12-31
€510,350
2024-12-31
€503,258
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
82/100 · Nousussa
65.4 %2024-12-31: 62.2 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
5.73x2024-12-31: 5.96x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
24.9 %2024-12-31: 45.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste51.0 %54.3 %55.1 %62.2 %65.4 %
Maksuvalmius5.06x4.36x2.84x5.96x5.73x
Liikevoitto-%17.7 %42.0 %17.7 %45.2 %24.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1905475-4
ALV-tunnusFI19054754
EU-tunnusFIFPRO.1905475-4
KuntaRiihimäki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2004-07-02Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2004-07-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2006-03-03Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2006-03-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Viita Jari AnttiToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Ahola Arto HeikkiPuheenjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Lähde Joni Kaarlo IlmariVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Suomalainen Mikko JuhaniVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Palkia Minna KristiinaVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Kökkö Antti SamuliVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Masalin Kari JuhaniVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Vehkakoski Sakke AnteroTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Viita Jari AnttiVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A1
ErinomainenIlves-halli Oy
Luokitus nousiA3 → A1 · uusi analyysi 2026-09-27
Mallin pistemäärä90/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
440 verrokkia
Omavaraisuus52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Maksuvalmius84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika43 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika43 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A1
2026-09-27 00.4390/100 · v0.14
A3 → A1 · +15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A3
2026-09-1575/100 · v0.14
B1 → A3 · +10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1465/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-27
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
88/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 22 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

22 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-02

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

1 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-02.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ilves-halli Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.