Yritysprofiili

Imatran Bitumikate Oy

Imatran Bitumikate Oy:n kotipaikka on Imatra. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-02-12. Toimiala on kattorakenteiden asennus ja kattaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,325,993 ja liikevoitto €48,170.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3113969-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3113969-7
Toimiala
Kattorakenteiden asennus ja kattaminen
Kunta
Imatra
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-02-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-01-23
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Raijaksenkatu 3, 55910, Imatra

Tietoa yrityksestä Imatran Bitumikate Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Imatran Bitumikate Oy:n sijaintipaikkakunta on Imatra. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-02-12. Toimiala on kattorakenteiden asennus ja kattaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,325,993 ja liikevoitto €48,170. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,325,993 sekä tilikauden tulokseksi €39,426. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +53.3%, liikevoittoprosentti +3.6% ja omavaraisuusaste +61.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys53.3%
Liikevoittoprosentti3.6%
Omavaraisuusaste61.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€17,515Edellinen: €2,341
Inventory€115,830Edellinen: €20,099
Rahat ja pankkisaamiset€187,346Edellinen: €98,699
Edellisten tilikausien voitto/tappio€209,877Edellinen: €199,634
Oma pääoma€269,303Edellinen: €248,109
Velat€166,101Edellinen: €46,087
Vaihtuvat vastaavat€386,625Edellinen: €179,239
Current liabilities€166,101Edellinen: €46,087
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€865,195
2024-12-31
€1,325,993
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€33,292
2024-12-31
€48,170
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€28,476
2024-12-31
€39,426
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€294,197
2024-12-31
€435,404
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
77/100 · Laskussa
61.9 %2024-12-31: 84.3 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
61/100 · Laskussa
1.83x2024-12-31: 2.58x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
59/100 · Laskussa
3.6 %2024-12-31: 3.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste84.3 %61.9 %
Maksuvalmius2.58x1.83x
Liikevoitto-%3.8 %3.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3113969-7
ALV-tunnusFI31139697
EU-tunnusFIFPRO.3113969-7
KuntaImatra
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-01-16Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-01-23Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-02-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-02-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2020-05-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväImatran Bitumikate Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-10-04
Mallin pistemäärä75/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
85 verrokkia
Omavaraisuus62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika113 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika114 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-04 00.2075/100 · v0.14
B2 → A3 · +21 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1554/100 · v0.14
B2 → B2
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1454/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
63/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-23

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Imatran Bitumikate Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.