Yritysprofiili

Inent Oy

Inent Oy:n kotipaikka on Seinäjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1982-11-04. Toimiala on lvi-tekninen suunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-03-31 liikevaihto oli €27,155 ja liikevoitto €24,431.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0494306-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0494306-5
Toimiala
LVI-tekninen suunnittelu
Kunta
Seinäjoki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1982-11-04
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1983-01-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Sumakatu 2, 60200, Seinäjoki

Tietoa yrityksestä Inent Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Inent Oy:n sijaintipaikkakunta on Seinäjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1982-11-04. Toimiala on lvi-tekninen suunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-03-31 liikevaihto oli €27,155 ja liikevoitto €24,431. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €27,155 sekä tilikauden tulokseksi €21,929. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +43.7%, liikevoittoprosentti +90.0% ja omavaraisuusaste +98.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-03-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys43.7%
Liikevoittoprosentti90.0%
Omavaraisuusaste98.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€177,222Edellinen: €185,908
Rahat ja pankkisaamiset€42,752Edellinen: €23,419
Edellisten tilikausien voitto/tappio€191,404Edellinen: €195,998
Oma pääoma€222,503Edellinen: €218,374
Velat€2,544Edellinen: €0
Vaihtuvat vastaavat€223,809Edellinen: €216,721
Current liabilities€2,544Edellinen: €0
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€18,901
2024-03-31
€27,155
2025-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€16,555
2024-03-31
€24,431
2025-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€13,206
2024-03-31
€21,929
2025-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€218,374
2024-03-31
€225,047
2025-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
98.9 %2024-03-31: 100.0 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Trenditieto puuttuu
86.47x2024-03-31: Ei saatavilla
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
90.0 %2024-03-31: 87.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-03-312025-03-31
Omavaraisuusaste100.0 %98.9 %
Maksuvalmius-86.47x
Liikevoitto-%87.6 %90.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0494306-5
ALV-tunnusFI04943065
EU-tunnusFIFPRO.0494306-5
KuntaSeinäjoki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1982-11-04Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1983-01-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-03-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväInent Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-30
Mallin pistemäärä89/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
422 verrokkia
Omavaraisuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Kannattavuus98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Maksuvalmius99%
Parempi kuin 99 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika66 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika109 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-30 01.1789/100 · v0.14
B1 → A2 · +22 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1567/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1461/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
62/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 43 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
71/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-05

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Inent Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.