Yritysprofiili

Innovatac Oy

Innovatac Oy:n kotipaikka on Nokia. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-02-21. Toimiala on urheiluvälineiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €36,737 ja liikevoitto €3,830.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2976999-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2976999-9
Toimiala
Urheiluvälineiden valmistus
Kunta
Nokia
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-02-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-02-05
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Laurinkatu 17, 37140, Nokia

Verkkosivu: https://www.innovatac.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Innovatac Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Innovatac Oy:n sijaintipaikkakunta on Nokia. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-02-21. Toimiala on urheiluvälineiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €36,737 ja liikevoitto €3,830. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €36,737 sekä tilikauden tulokseksi €3,062. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +4.0%, liikevoittoprosentti +10.4% ja omavaraisuusaste +78.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys4.0%
Liikevoittoprosentti10.4%
Omavaraisuusaste78.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€5,671Edellinen: €3,639
Rahat ja pankkisaamiset€8,146Edellinen: €5,865
Edellisten tilikausien voitto/tappio€7,200Edellinen: €5,705
Oma pääoma€12,762Edellinen: €10,543
Velat€3,592Edellinen: €1,458
Vaihtuvat vastaavat€15,095Edellinen: €10,321
Current liabilities€3,592Edellinen: €1,458
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€42,225
2023-12-31
€35,327
2024-12-31
€36,737
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€4,711
2023-12-31
€2,976
2024-12-31
€3,830
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€3,768
2023-12-31
€2,338
2024-12-31
€3,062
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€10,294
2023-12-31
€12,000
2024-12-31
€16,354
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
98/100 · Laskussa
78.0 %2024-12-31: 87.8 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
3.85x2024-12-31: 6.52x
Liikevoitto-%Hyvä
76/100 · Nousussa
10.4 %2024-12-31: 8.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste86.6 %87.8 %78.0 %
Maksuvalmius4.28x6.52x3.85x
Liikevoitto-%11.2 %8.4 %10.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2976999-9
ALV-tunnusFI29769999
EU-tunnusFIFPRO.2976999-9
KuntaNokia
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-02-05Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-02-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-02-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-02-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväInnovatac Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-10-01
Mallin pistemäärä75/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
313 verrokkia
Omavaraisuus64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Kannattavuus61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Maksuvalmius82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika141 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika134 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-01 18.5475/100 · v0.14
B1 → A3 · +15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B2 → B1 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-01
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
62/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
59/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Innovatac Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.