Yritysprofiili

Intentus Oy

Intentus Oy:n kotipaikka on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-09-21. Toimiala on autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vuokraus ja leasing. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €4,858,000 ja liikevoitto €23,000.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2286025-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2286025-5
Toimiala
Autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vuokraus ja leasing
Kunta
Turku
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2009-09-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2009-09-10
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ratapihankatu 37, 20100, Turku

Postiosoite: Vistantie 45, 21530, Paimio

Puhelin: +358207991220Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.intentus.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Mäenpää Kari JuhaniToimitusjohtaja

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä Intentus Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Intentus Oy:n sijaintipaikkakunta on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-09-21. Toimiala on autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vuokraus ja leasing. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €4,858,000 ja liikevoitto €23,000. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €4,858,000 sekä tilikauden tulokseksi €22,035. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +13.6%, liikevoittoprosentti +0.5% ja omavaraisuusaste +15.8%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on kaikki lainmukaiset toimialat.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeLähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys13.6%
Liikevoittoprosentti0.5%
Omavaraisuusaste15.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Henkilöstö11Edellinen: 12
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€1,727,498
2020-12-31
€2,583,803
2021-12-31
€3,857,692
2022-12-31
€4,276,275
2023-12-31
€4,858,000
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€73,325
2020-12-31
€73,689
2021-12-31
€168,830
2022-12-31
€64,001
2023-12-31
€23,000
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€57,066
2020-12-31
€47,401
2021-12-31
€122,725
2022-12-31
€34,527
2023-12-31
€22,035
2024-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€415,978
2020-12-31
€497,975
2021-12-31
€1,258,283
2022-12-31
€1,128,861
2023-12-31
€1,795,055
2024-12-31

Muut talousluvut

Yrityksen talouslukuja eri vuosilta.

Avainluku202620242023202220212020
Liikevaihto-4 858 000 €4 276 275 €3 857 692 €2 583 803 €1 727 498 €
Liikevaihdon kehitys--10,9 %49,3 %49,6 %−1,6 %
Liikevoitto-23 000 €64 001 €168 830 €73 689 €73 325 €
EBIT-0,5 %1,5 %4,4 %2,9 %4,2 %
Tilikauden tulos-22 035 €34 527 €122 725 €47 401 €57 066 €
Tulos ennen veroja--43 641 €152 987 €65 296 €64 068 €
Omavaraisuusaste-15,8 %23,1 %18 %20,7 %20,6 %
Tase yhteensä-1 795 055 €1 128 861 €1 258 283 €497 975 €415 978 €
Henkilöstö1111121142

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Lähdehavainto.

OmavaraisuusasteVälttävä
20/100 · Laskussa
15.8 %2023-12-31: 23.1 %
MaksuvalmiusVälttävä
33/100 · Laskussa
0.99x2023-12-31: 1.40x
Liikevoitto-%Välttävä
51/100 · Laskussa
0.5 %2023-12-31: 1.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-12-312021-12-312022-12-312023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste20.6 %20.7 %18.0 %23.1 %15.8 %
Maksuvalmius1.64x1.14x1.28x1.40x0.99x
Liikevoitto-%4.2 %2.9 %4.4 %1.5 %0.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2286025-5
ALV-tunnusFI22860255
EU-tunnusFIFPRO.2286025-5
KuntaTurku
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2009-09-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2009-09-09Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2009-09-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2009-10-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2015-07-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Mäenpää Kari JuhaniToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Leino Juha PetteriVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Wetterstein Robert LeonardTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Mäenpää Kari JuhaniVarsinainen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväIntentus Oy
Luokitus laskiB1 → B2 · uusi analyysi 2026-10-20
Mallin pistemäärä56/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 3 peräkkäistä kautta
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
132 verrokkia
Omavaraisuus29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Kannattavuus39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Maksuvalmius74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
2 arviota
B2
2026-10-2056/100 · v0.15
B1 → B2 · -4 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Paranee
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Heikkenee
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Vaihteleva
B1
2026-10-1460/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
30/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 17 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

21 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-15

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Intentus Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.