Yritysprofiili

Invekas Oy

Invekas Oy:n kotipaikka on Alajärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1988-06-30. Toimiala on arvopaperien ja raaka-ainesopimusten välittäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €94,487 ja liikevoitto €55,521.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0706708-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0706708-0
Toimiala
Arvopaperien ja raaka-ainesopimusten välittäminen
Kunta
Alajärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1988-06-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1988-07-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kauppakatu 19, 62900, Alajärvi

Henkilöt ja päätöksentekijät

Keltikangas Riku HenrikToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Invekas Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Invekas Oy:n sijaintipaikkakunta on Alajärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1988-06-30. Toimiala on arvopaperien ja raaka-ainesopimusten välittäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €94,487 ja liikevoitto €55,521. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €94,487 sekä tilikauden tulokseksi €44,382. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +503.4%, liikevoittoprosentti +58.8% ja omavaraisuusaste +96.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys503.4%
Liikevoittoprosentti58.8%
Omavaraisuusaste96.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€253,143Edellinen: €220,828
Rahat ja pankkisaamiset€12,582Edellinen: €13,285
Edellisten tilikausien voitto/tappio€167,986Edellinen: €175,002
Oma pääoma€257,778Edellinen: €231,953
Velat€8,451Edellinen: €2,780
Vaihtuvat vastaavat€265,724Edellinen: €234,229
Current liabilities€8,451Edellinen: €2,780
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€12,957
2020-12-31
€35,476
2021-12-31
€17,083
2022-12-31
€55,112
2023-12-31
€15,660
2024-12-31
€94,487
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€14,376
2020-12-31
€12,721
2023-12-31
€14,396
2024-12-31
€55,521
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€11,594
2020-12-31
€30,072
2021-12-31
-€830
2022-12-31
-€830
2023-12-31
€11,540
2024-12-31
€44,382
2025-12-31
Varat -kehitys6 kautta
€262,687
2020-12-31
€276,753
2021-12-31
€249,176
2022-12-31
€239,579
2023-12-31
€234,733
2024-12-31
€266,229
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
96.8 %2024-12-31: 98.8 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
31.44x2024-12-31: 84.20x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
58.8 %2024-12-31: 91.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-12-312021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste100.0 %98.2 %100.0 %100.0 %98.8 %96.8 %
Maksuvalmius----84.20x31.44x
Liikevoitto-%111.0 %--23.1 %91.9 %58.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0706708-0
EU-tunnusFIFPRO.0706708-0
KuntaAlajärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1988-06-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1988-07-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Keltikangas Riku HenrikToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Keltikangas Riku HenrikPuheenjohtajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Etula Sari SusannaVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Keltikangas Jaana JohannaVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Keltikangas Päivi MarjukkaVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Keltikangas Leena KatariinaVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Etula Ari MarkusVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A1
ErinomainenInvekas Oy
Luokitus nousiA2 → A1 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä93/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
57 verrokkia
Omavaraisuus75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Kannattavuus86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Maksuvalmius93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika163 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika155 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A1
2026-10-15 22.4193/100 · v0.14
A2 → A1 · +12 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A2
2026-09-1581/100 · v0.14
A2 → A2
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A2
2026-09-1481/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
88/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 38 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
72/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-12

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Invekas Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.