Yritysprofiili

IV-Tuovinen Oy

IV-Tuovinen Oy:n kotipaikka on Etelä-petruma. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-03-17. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €83,838 ja liikevoitto €10,113.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3432504-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3432504-9
Toimiala
Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Kunta
Etelä-petruma
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2024-03-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2024-03-05
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tammalehdontie 22, 79885, Etelä-petruma

Tietoa yrityksestä IV-Tuovinen Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

IV-Tuovinen Oy:n sijaintipaikkakunta on Etelä-petruma. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-03-17. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €83,838 ja liikevoitto €10,113. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €83,838 sekä tilikauden tulokseksi €7,763. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -23.0%, liikevoittoprosentti +12.1% ja omavaraisuusaste +47.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-23.0%
Liikevoittoprosentti12.1%
Omavaraisuusaste47.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€30,277Edellinen: €29,696
Edellisten tilikausien voitto/tappio€7,358Edellinen: €0
Oma pääoma€15,121Edellinen: €7,998
Velat€16,703Edellinen: €23,818
Vaihtuvat vastaavat€31,824Edellinen: €31,816
Current liabilities€16,703Edellinen: €23,818
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€108,919
2025-03-31
€83,838
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€10,000
2025-03-31
€10,113
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€7,998
2025-03-31
€7,763
2026-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€31,816
2025-03-31
€31,824
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
59/100 · Nousussa
47.5 %2025-03-31: 25.1 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
60/100 · Nousussa
1.81x2025-03-31: 1.25x
Liikevoitto-%Hyvä
80/100 · Nousussa
12.1 %2025-03-31: 9.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste25.1 %47.5 %
Maksuvalmius1.25x1.81x
Liikevoitto-%9.2 %12.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3432504-9
ALV-tunnusFI34325049
EU-tunnusFIFPRO.3432504-9
KuntaEtelä-petruma
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2024-03-05Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-03-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-03-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-03-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaIV-Tuovinen Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä63/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
315 verrokkia
Omavaraisuus45%
Heikompi kuin 55 % verrokeista
Kannattavuus78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Maksuvalmius75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu33%
Heikompi kuin 67 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika94 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika59 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1863/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-10-03 14.5563/100 · v0.14
C → B1 · +26 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
C
2026-09-1537/100 · v0.14
B3 → C · -11 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1448/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
37/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

3 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-04-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

IV-Tuovinen Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.