Yritysprofiili

Ivalon Taksit Oy

Ivalon Taksit Oy:n kotipaikka on Ivalo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-04-19. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €28,933 ja liikevoitto -€3,624.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2327935-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2327935-8
Toimiala
Kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus
Kunta
Ivalo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-04-19
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2010-03-29
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Piiskuntie 5 C, 99800, Ivalo

Tietoa yrityksestä Ivalon Taksit Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ivalon Taksit Oy:n sijaintipaikkakunta on Ivalo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-04-19. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €28,933 ja liikevoitto -€3,624. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €28,933 sekä tilikauden tulokseksi -€3,634. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +14.3%, liikevoittoprosentti -12.5% ja omavaraisuusaste +31.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys14.3%
Liikevoittoprosentti-12.5%
Omavaraisuusaste31.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€21,287Edellinen: €23,604
Edellisten tilikausien voitto/tappio€23,200Edellinen: €26,264
Oma pääoma€22,166Edellinen: €25,800
Velat€48,526Edellinen: €40,495
Vaihtuvat vastaavat€67,800Edellinen: €62,440
Current liabilities€48,526Edellinen: €40,495
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€25,322
2023-12-31
€28,933
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€3,038
2023-12-31
-€3,624
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€3,064
2023-12-31
-€3,634
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€66,295
2023-12-31
€70,692
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
39/100 · Laskussa
31.4 %2023-12-31: 38.9 %
MaksuvalmiusHeikko
15/100 · Laskussa
0.44x2023-12-31: 0.58x
Liikevoitto-%Heikko
19/100 · Laskussa
-12.5 %2023-12-31: -12.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste38.9 %31.4 %
Maksuvalmius0.58x0.44x
Liikevoitto-%-12.0 %-12.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2327935-8
ALV-tunnusFI23279358
EU-tunnusFIFPRO.2327935-8
KuntaIvalo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-04-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2010-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2010-04-19Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2010-04-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväIvalon Taksit Oy
Luokitus laskiB1 → B2 · uusi analyysi 2026-10-03
Mallin pistemäärä55/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
324 verrokkia
Omavaraisuus37%
Heikompi kuin 63 % verrokeista
Kannattavuus27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Maksuvalmius58%
Parempi kuin 58 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiViivästynytPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika233 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika371 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-10-03 19.3555/100 · v0.14
B1 → B2 · -10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1565/100 · v0.14
B2 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
47/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
85/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

23 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-25

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-28.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ivalon Taksit Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.