Yritysprofiili

J & P Markula Oy

J & P Markula Oy:n kotipaikka on Oripää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-06-05. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €298,638 ja liikevoitto €75,158.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2269047-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2269047-9
Toimiala
Tieliikenteen tavarankuljetus
Kunta
Oripää
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2009-06-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2009-05-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pösöntie 3, 32500, Oripää

Puhelin: +358405525467Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Markula Pasi Petri MauritsToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä J & P Markula Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

J & P Markula Oy:n sijaintipaikkakunta on Oripää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-06-05. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €298,638 ja liikevoitto €75,158. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €298,638 sekä tilikauden tulokseksi €59,177. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli ei saatavilla, liikevoittoprosentti +25.2% ja omavaraisuusaste +75.9%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimialana on tieliikenteen tavarankuljetus, lastaus- ja purkutyö, koneurakointi, alihankintatyöt, työvoiman vuokraus, kiinteistöhuolto ja rakennustyöt. Yhtiöllä on oikeus omistaa kiinteistöjä, maa-alueita ja arvopapereita sekä harjoittaa arvopaperikauppaa. Lisäksi yhtiö voi harjoittaa myös muuta laillista liiketoimintaa.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2026-05-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeLähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevoittoprosentti25.2%
Omavaraisuusaste75.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Tulos ennen veroja€73,881Edellinen: Ei vertailuarvoa
Henkilöstö4Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€181,274
2022-05-31
€190,263
2023-05-31
€169,513
2024-05-31
€298,638
2026-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€16,689
2022-05-31
€25,202
2023-05-31
€11,013
2024-05-31
€75,158
2026-05-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€13,538
2022-05-31
€19,921
2023-05-31
€6,416
2024-05-31
€5,692
2025-05-31
€59,177
2026-05-31
Varat -kehitys5 kautta
€150,791
2022-05-31
€159,241
2023-05-31
€185,909
2024-05-31
€197,498
2025-05-31
€242,873
2026-05-31

Muut talousluvut

Yrityksen talouslukuja eri vuosilta.

Liikevaihto 2026298 638 €
Tilikauden tulos 202659 177 €
Tase yhteensä 2026242 873 €
Avainluku20262025202420232022
Liikevaihto298 638 €-169 513 €190 263 €181 274 €
Liikevaihdon kehitys--−10,9 %5 %31,9 %
Liikevoitto75 158 €-11 013 €25 202 €16 689 €
EBIT25,2 %-6,5 %13,2 %9,2 %
Tilikauden tulos59 177 €5 692 €6 416 €19 921 €13 538 €
Tulos ennen veroja73 881 €-7 889 €24 902 €16 368 €
Omavaraisuusaste75,9 %69 %76,4 %92 %91 %
Tase yhteensä242 873 €197 498 €185 909 €159 241 €150 791 €
Henkilöstö4111-

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHyvä
95/100 · Nousussa
75.9 %2025-05-31: 69.0 %
MaksuvalmiusEi arvioitavissa
0/100 · Trenditieto puuttuu
Ei saatavilla2025-05-31: Ei saatavilla
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
25.2 %2024-05-31: 6.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-05-312023-05-312024-05-312025-05-312026-05-31
Omavaraisuusaste91.0 %92.0 %76.4 %69.0 %75.9 %
Maksuvalmius-----
Liikevoitto-%9.2 %13.2 %6.5 %-25.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2269047-9
ALV-tunnusFI22690479
EU-tunnusFIFPRO.2269047-9
KuntaOripää
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2009-05-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2009-05-19Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2009-05-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2009-06-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2009-06-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Markula Pasi Petri MauritsToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Markula Jorma MauritsPuheenjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Markula Pasi Petri MauritsVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Hakala Matti SamuliTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Markula Seija HelenaVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväJ & P Markula Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-29
Mallin pistemäärä78/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoEi riittävästi historiaa
KannattavuusEi riittävästi historiaa
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
79 verrokkia
Omavaraisuus81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Kannattavuus89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-2978/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-10-2878/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-10-2078/100 · v0.15
B1 → A3 · +16 pistettä
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Vaihteleva
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
  • Riskitekijä poistui: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-10-0662/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-29
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
32/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 17 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitErittäin vahva
92/100

Pitkä rekisterihistoria, tuoreet tilinpäätösasiakirjat ja voimassa olevat rekisterimerkinnät tukevat tätä signaalia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
27.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
6.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-27

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

J & P Markula Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.