Yritysprofiili

Jamaco Capital Oy

Jamaco Capital Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-03-19. Toimiala on muualla luokittelematon muu liike-elämän tukipalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €204,000 ja liikevoitto -€14,837.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3125224-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3125224-3
Toimiala
Muualla luokittelematon muu liike-elämän tukipalvelutoiminta
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-03-19
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-03-10
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: PL 50, 00531, Helsinki

Puhelin: +358458522252Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.pihaidea.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Kuismanen Janne Eino SamuelToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Jamaco Capital Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Jamaco Capital Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-03-19. Toimiala on muualla luokittelematon muu liike-elämän tukipalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €204,000 ja liikevoitto -€14,837. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €204,000 sekä tilikauden tulokseksi €153,148. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -12.6%, liikevoittoprosentti -7.3% ja omavaraisuusaste +91.8%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

PihaParatiisi

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-12.6%
Liikevoittoprosentti-7.3%
Omavaraisuusaste91.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€62,562Edellinen: €40,229
Edellisten tilikausien voitto/tappio€224,423Edellinen: €36,600
Tulos ennen veroja€33,630Edellinen: €108,359
Oma pääoma€377,571Edellinen: €243,937
Velat€33,739Edellinen: €63,554
Vaihtuvat vastaavat€158,028Edellinen: €187,491
Current liabilities€33,739Edellinen: €63,554
Henkilöstö2Edellinen: 2
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€39,480
2021-12-31
€46,240
2022-12-31
€199,293
2023-12-31
€233,500
2024-12-31
€204,000
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€124
2021-12-31
€120,171
2023-12-31
€59,274
2024-12-31
-€14,837
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€24
2021-12-31
-€206
2022-12-31
€95,795
2023-12-31
€207,337
2024-12-31
€153,148
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€7,434
2021-12-31
€142,228
2022-12-31
€174,565
2023-12-31
€307,491
2024-12-31
€411,310
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
91.8 %2024-12-31: 79.3 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
62/100 · Nousussa
1.85x2024-12-31: 0.63x
Liikevoitto-%Heikko
32/100 · Laskussa
-7.3 %2024-12-31: 25.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste13.1 %-0.1 %58.3 %79.3 %91.8 %
Maksuvalmius---0.63x1.85x
Liikevoitto-%0.3 %-60.3 %25.4 %-7.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3125224-3
ALV-tunnusFI31252243
EU-tunnusFIFPRO.3125224-3
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-03-10Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-03-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-03-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-03-19Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Kuismanen Janne Eino SamuelToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Kontturi Manu-MikkoVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaJamaco Capital Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä61/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusParanee · 3 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
104 verrokkia
Omavaraisuus84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Kannattavuus16%
Heikompi kuin 84 % verrokeista
Maksuvalmius83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu16%
Heikompi kuin 84 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika101 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika125 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-15 19.2161/100 · v0.14
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1558/100 · v0.14
B2 → B2
  • Liikevaihto: Vaihteleva
  • Kannattavuus: Heikkenee
  • Vakavaraisuus: Paranee
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
59/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
63/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-11

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Jamaco Capital Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.