Yritysprofiili

Jamo Rakennus Oy

Jamo Rakennus Oy:n kotipaikka on Teuva. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-07-25. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,155 ja liikevoitto -€1,013.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2629575-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2629575-9
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Teuva
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2014-07-25
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2014-07-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kaarlontie 2 F 22, 64700, Teuva

Tietoa yrityksestä Jamo Rakennus Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Jamo Rakennus Oy:n sijaintipaikkakunta on Teuva. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-07-25. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,155 ja liikevoitto -€1,013. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,155 sekä tilikauden tulokseksi -€1,016. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -95.2%, liikevoittoprosentti -87.6% ja omavaraisuusaste +100.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-95.2%
Liikevoittoprosentti-87.6%
Omavaraisuusaste100.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€7,183Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€29,048Edellinen: €33,631
Edellisten tilikausien voitto/tappio€26,202Edellinen: €51,234
Oma pääoma€67,245Edellinen: €74,161
Velat€0Edellinen: €1,837
Vaihtuvat vastaavat€33,358Edellinen: €37,384
Current liabilities€0Edellinen: €1,837
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€24,189
2024-12-31
€1,155
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€19,044
2024-12-31
-€1,013
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€19,132
2024-12-31
-€1,016
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€75,998
2024-12-31
€67,245
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
100.0 %2024-12-31: 97.6 %
MaksuvalmiusEi arvioitavissa
0/100 · Trenditieto puuttuu
Ei saatavilla2024-12-31: 18.31x
Liikevoitto-%Heikko
20/100 · Nousussa
-12.1 %2024-12-31: -78.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste97.6 %100.0 %
Maksuvalmius18.31x-
Liikevoitto-%-78.7 %-12.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2629575-9
ALV-tunnusFI26295759
EU-tunnusFIFPRO.2629575-9
KuntaTeuva
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2014-07-25Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2014-07-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2014-07-25Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2014-08-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväJamo Rakennus Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä55/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
112 verrokkia
Omavaraisuus96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Kannattavuus30%
Heikompi kuin 70 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu5%
Heikompi kuin 95 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika190 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika196 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-1855/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-10-01 09.3855/100 · v0.14
B2 → B2 · -2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1557/100 · v0.14
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1455/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 12 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
77/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-09

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Jamo Rakennus Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.