Yritysprofiili

Jänkä-Lapin HLV Oy

Jänkä-Lapin HLV Oy:n kotipaikka on Sodankylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-08-30. Toimiala on työvoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €597,727 ja liikevoitto €11,522.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2932816-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2932816-5
Toimiala
Työvoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta
Kunta
Sodankylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-08-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-08-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Siljotie 4 B 7, 99600, Sodankylä

Tietoa yrityksestä Jänkä-Lapin HLV Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Jänkä-Lapin HLV Oy:n sijaintipaikkakunta on Sodankylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-08-30. Toimiala on työvoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €597,727 ja liikevoitto €11,522. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €597,727 sekä tilikauden tulokseksi €8,836. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +39.7%, liikevoittoprosentti +1.9% ja omavaraisuusaste +11.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-08-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys39.7%
Liikevoittoprosentti1.9%
Omavaraisuusaste11.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€6,149Edellinen: €1,993
Rahat ja pankkisaamiset€25,004Edellinen: €35,055
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,023Edellinen: -€17,956
Oma pääoma€12,360Edellinen: €3,523
Velat€95,650Edellinen: €80,122
Vaihtuvat vastaavat€69,454Edellinen: €61,760
Current liabilities€71,969Edellinen: €80,122
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€427,729
2024-08-31
€597,727
2025-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€20,850
2024-08-31
€11,522
2025-08-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€18,979
2024-08-31
€8,836
2025-08-31
Varat -kehitys2 kautta
€83,645
2024-08-31
€108,010
2025-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
14/100 · Nousussa
11.4 %2024-08-31: 4.2 %
MaksuvalmiusHeikko
12/100 · Laskussa
0.35x2024-08-31: 0.44x
Liikevoitto-%Välttävä
55/100 · Laskussa
1.9 %2024-08-31: 4.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-08-312025-08-31
Omavaraisuusaste4.2 %11.4 %
Maksuvalmius0.44x0.35x
Liikevoitto-%4.8 %1.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2932816-5
ALV-tunnusFI29328165
EU-tunnusFIFPRO.2932816-5
KuntaSodankylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-08-19Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-08-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-08-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-08-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2018-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaJänkä-Lapin HLV Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä40/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
2156 verrokkia
Omavaraisuus20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Kannattavuus33%
Heikompi kuin 67 % verrokeista
Maksuvalmius43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika93 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika113 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Vakava rekisteritapahtuma 12–24 kuukautta sitten
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-10-1840/100 · v0.15
B3 → B3
B3
2026-09-29 00.5640/100 · v0.14
B3 → B3 · -2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1542/100 · v0.14
B3 → B3 · -4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1446/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava rekisterisignaali. Tarkista myös profiilin rekisteri- ja ilmoitustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
16/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

12–24 kuukautta vanha vakavuuskartoitettu rekisterisignaali säilyy varoitussignaalina, mutta sitä ei enää käsitellä tuoreena.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-02

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Jänkä-Lapin HLV Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.