Yritysprofiili

Jappas-Metalli Oy

Jappas-Metalli Oy:n kotipaikka on Jyväskylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-10-15. Toimiala on metallirakenteiden ja niiden osien valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €1,233,553 ja liikevoitto -€53,532.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3237771-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3237771-8
Toimiala
Metallirakenteiden ja niiden osien valmistus
Kunta
Jyväskylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-10-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-09-23
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Savelankatu 3, 40700, Jyväskylä

Postiosoite: Korterinne 5, 40630, Jyväskylä

Tietoa yrityksestä Jappas-Metalli Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Jappas-Metalli Oy:n sijaintipaikkakunta on Jyväskylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-10-15. Toimiala on metallirakenteiden ja niiden osien valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €1,233,553 ja liikevoitto -€53,532. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-02-28 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,233,553 sekä tilikauden tulokseksi -€54,293. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +60.3%, liikevoittoprosentti -4.3% ja omavaraisuusaste +16.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-02-28

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys60.3%
Liikevoittoprosentti-4.3%
Omavaraisuusaste16.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€3,964Edellinen: €16,284
Inventory€6,836Edellinen: €6,079
Rahat ja pankkisaamiset€3,012Edellinen: €51,706
Edellisten tilikausien voitto/tappio€33,893Edellinen: €11,898
Oma pääoma€54,601Edellinen: €108,893
Velat€281,721Edellinen: €83,329
Vaihtuvat vastaavat€302,695Edellinen: €150,686
Current liabilities€281,721Edellinen: €83,329
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€769,612
2025-02-28
€1,233,553
2026-02-28
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€27,848
2025-02-28
-€53,532
2026-02-28
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€21,995
2025-02-28
-€54,293
2026-02-28
Varat -kehitys2 kautta
€192,222
2025-02-28
€336,322
2026-02-28

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
20/100 · Laskussa
16.2 %2025-02-28: 56.6 %
MaksuvalmiusHeikko
1/100 · Laskussa
0.03x2025-02-28: 0.69x
Liikevoitto-%Heikko
39/100 · Laskussa
-4.3 %2025-02-28: 3.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-02-282026-02-28
Omavaraisuusaste56.6 %16.2 %
Maksuvalmius0.69x0.03x
Liikevoitto-%3.5 %-4.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3237771-8
ALV-tunnusFI32377718
EU-tunnusFIFPRO.3237771-8
KuntaJyväskylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2021-10-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-10-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-10-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaJappas-Metalli Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-09-25
Mallin pistemäärä44/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
99 verrokkia
Omavaraisuus19%
Heikompi kuin 81 % verrokeista
Kannattavuus9%
Heikompi kuin 91 % verrokeista
Maksuvalmius38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika161 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika150 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-09-25 23.5044/100 · v0.14
B3 → B3 · -4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-02-28).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1548/100 · v0.14
B2 → B3 · -4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1452/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-25
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
31/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-11-12

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-02-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-05.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Jappas-Metalli Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.