Yritysprofiili

Jarmo Soininen Oy

Jarmo Soininen Oy:n kotipaikka on Kuopio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2003-04-11. Toimiala on muu erikoiskoneiden ja -laitteiden korjaus ja huolto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €124,977 ja liikevoitto €19,868.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1814783-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1814783-6
Toimiala
Muu erikoiskoneiden ja -laitteiden korjaus ja huolto
Kunta
Kuopio
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2003-04-11
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2003-02-24
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Arinapolku 2 B 2, 70820, Kuopio

Tietoa yrityksestä Jarmo Soininen Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Jarmo Soininen Oy:n sijaintipaikkakunta on Kuopio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2003-04-11. Toimiala on muu erikoiskoneiden ja -laitteiden korjaus ja huolto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €124,977 ja liikevoitto €19,868. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €124,977 sekä tilikauden tulokseksi €25,358. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -7.5%, liikevoittoprosentti +15.9% ja omavaraisuusaste +96.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-7.5%
Liikevoittoprosentti15.9%
Omavaraisuusaste96.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€1,939Edellinen: €2,460
Rahat ja pankkisaamiset€8,294Edellinen: €16,049
Edellisten tilikausien voitto/tappio€121,435Edellinen: €115,849
Oma pääoma€154,792Edellinen: €139,995
Velat€5,579Edellinen: €11,659
Vaihtuvat vastaavat€25,535Edellinen: €36,157
Current liabilities€5,579Edellinen: €11,659
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€135,164
2024-12-31
€124,977
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€12,976
2024-12-31
€19,868
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€16,146
2024-12-31
€25,358
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€151,653
2024-12-31
€160,371
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
96.5 %2024-12-31: 92.3 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
61/100 · Nousussa
1.83x2024-12-31: 1.59x
Liikevoitto-%Hyvä
90/100 · Nousussa
15.9 %2024-12-31: 9.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste92.3 %96.5 %
Maksuvalmius1.59x1.83x
Liikevoitto-%9.6 %15.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1814783-6
ALV-tunnusFI18147836
EU-tunnusFIFPRO.1814783-6
KuntaKuopio
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2003-02-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2003-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2003-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2003-04-11Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2003-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväJarmo Soininen Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä83/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
43 verrokkia
Omavaraisuus95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Kannattavuus79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Maksuvalmius65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu19%
Heikompi kuin 81 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika150 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika150 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-1883/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-10-04 16.1883/100 · v0.14
B1 → A2 · +17 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1566/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1460/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
50/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 23 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
86/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Jarmo Soininen Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.