Yritysprofiili

Jasade Oy

Jasade Oy:n kotipaikka on Kauhajoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-05-23. Toimiala on metallien työstö. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2022-08-31 liikevaihto oli €387,670 ja liikevoitto €155,877.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2550111-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2550111-9
Toimiala
Metallien työstö
Kunta
Kauhajoki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2013-05-23
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2013-05-20
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tapionkuja 1, 61800, Kauhajoki

Tietoa yrityksestä Jasade Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Jasade Oy:n sijaintipaikkakunta on Kauhajoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-05-23. Toimiala on metallien työstö. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2022-08-31 liikevaihto oli €387,670 ja liikevoitto €155,877. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2022-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €387,670 sekä tilikauden tulokseksi €129,215. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -6.0%, liikevoittoprosentti +40.2% ja omavaraisuusaste +90.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2022-08-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-6.0%
Liikevoittoprosentti40.2%
Omavaraisuusaste90.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€6,031Edellinen: €6,158
Rahat ja pankkisaamiset€203,032Edellinen: €181,176
Edellisten tilikausien voitto/tappio€339,314Edellinen: €250,728
Oma pääoma€471,029Edellinen: €373,585
Velat€49,780Edellinen: €67,050
Vaihtuvat vastaavat€320,952Edellinen: €261,349
Current liabilities€49,780Edellinen: €67,050
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€127,677
2020-08-31
€155,877
2022-08-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€101,450
2020-08-31
€129,215
2022-08-31
Varat -kehitys2 kautta
€367,978
2020-08-31
€520,809
2022-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
90.4 %2020-08-31: 74.8 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
4.20x2020-08-31: 2.39x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
40.2 %2020-08-31: 36.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-08-312022-08-31
Omavaraisuusaste74.8 %90.4 %
Maksuvalmius2.39x4.20x
Liikevoitto-%-40.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2550111-9
ALV-tunnusFI25501119
EU-tunnusFIFPRO.2550111-9
KuntaKauhajoki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2013-05-14Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2013-05-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2013-05-23Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2013-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2013-06-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväJasade Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-10-05
Mallin pistemäärä87/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
430 verrokkia
Omavaraisuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Kannattavuus89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Maksuvalmius87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika184 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika171 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-10-05 00.4687/100 · v0.14
A3 → A2 · +16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2022-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A3
2026-09-1571/100 · v0.14
B1 → A3 · +8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1463/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
74/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 13 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-05

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2022-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Jasade Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.