Yritysprofiili

JC Ravintolat Oy

JC Ravintolat Oy:n kotipaikka on Kemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-01-03. Toimiala on baarit ja muu alkoholijuomien tarjoilu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-01-31 liikevaihto oli €681,643 ja liikevoitto €77,597.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2803634-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2803634-7
Toimiala
Baarit ja muu alkoholijuomien tarjoilu
Kunta
Kemi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-01-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-01-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Valtakatu 10 L 3, 94100, Kemi

Tietoa yrityksestä JC Ravintolat Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

JC Ravintolat Oy:n sijaintipaikkakunta on Kemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-01-03. Toimiala on baarit ja muu alkoholijuomien tarjoilu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-01-31 liikevaihto oli €681,643 ja liikevoitto €77,597. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-01-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €681,643 sekä tilikauden tulokseksi €34,813. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -10.8%, liikevoittoprosentti +11.4% ja omavaraisuusaste +60.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-01-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-10.8%
Liikevoittoprosentti11.4%
Omavaraisuusaste60.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€5,678Edellinen: €7,923
Inventory€26,579Edellinen: €22,772
Rahat ja pankkisaamiset€8,236Edellinen: €10,405
Edellisten tilikausien voitto/tappio€173,804Edellinen: €135,942
Oma pääoma€211,117Edellinen: €176,304
Velat€139,180Edellinen: €155,007
Vaihtuvat vastaavat€275,495Edellinen: €227,664
Current liabilities€95,663Edellinen: €99,910
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€763,843
2024-01-31
€681,643
2025-01-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€50,714
2024-01-31
€77,597
2025-01-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€37,863
2024-01-31
€34,813
2025-01-31
Varat -kehitys2 kautta
€331,312
2024-01-31
€350,297
2025-01-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
75/100 · Nousussa
60.3 %2024-01-31: 53.2 %
MaksuvalmiusHeikko
12/100 · Nousussa
0.36x2024-01-31: 0.33x
Liikevoitto-%Hyvä
78/100 · Nousussa
11.3 %2024-01-31: 6.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-01-312025-01-31
Omavaraisuusaste53.2 %60.3 %
Maksuvalmius0.33x0.36x
Liikevoitto-%6.6 %11.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2803634-7
ALV-tunnusFI28036347
EU-tunnusFIFPRO.2803634-7
KuntaKemi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-01-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2017-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2017-02-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2017-02-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaJC Ravintolat Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-10-03
Mallin pistemäärä65/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
286 verrokkia
Omavaraisuus62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Maksuvalmius49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu16%
Heikompi kuin 84 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika181 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika232 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-03 15.5165/100 · v0.14
B2 → B1 · +14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-01-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1551/100 · v0.14
B2 → B2 · -1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1452/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
14/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-07-31

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-01-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

JC Ravintolat Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.