Yritysprofiili

Jelux Oy

Jelux Oy:n kotipaikka on Tyrnävä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-06-13. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €670,190 ja liikevoitto €5,924.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3292082-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3292082-1
Toimiala
Sähköasennus
Kunta
Tyrnävä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-06-13
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-06-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Topinkuja 3 A 1, 91800, Tyrnävä

Verkkosivu: https://www.jelux.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Jelux Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Jelux Oy:n sijaintipaikkakunta on Tyrnävä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-06-13. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €670,190 ja liikevoitto €5,924. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €670,190 sekä tilikauden tulokseksi €1,411. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +113.2%, liikevoittoprosentti +0.9% ja omavaraisuusaste +19.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys113.2%
Liikevoittoprosentti0.9%
Omavaraisuusaste19.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€560Edellinen: €0
Inventory€17,549Edellinen: €13,003
Rahat ja pankkisaamiset€33,982Edellinen: €18,774
Edellisten tilikausien voitto/tappio€30,396Edellinen: €26,962
Oma pääoma€31,807Edellinen: €30,396
Velat€133,593Edellinen: €71,401
Vaihtuvat vastaavat€112,050Edellinen: €47,373
Current liabilities€77,907Edellinen: €19,504
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€314,339
2024-12-31
€670,190
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€6,662
2024-12-31
€5,924
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€3,435
2024-12-31
€1,411
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€101,797
2024-12-31
€165,400
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
24/100 · Laskussa
19.2 %2024-12-31: 29.9 %
MaksuvalmiusVälttävä
22/100 · Laskussa
0.66x2024-12-31: 1.63x
Liikevoitto-%Välttävä
52/100 · Laskussa
0.9 %2024-12-31: 2.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste29.9 %19.2 %
Maksuvalmius1.63x0.66x
Liikevoitto-%2.1 %0.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3292082-1
ALV-tunnusFI32920821
EU-tunnusFIFPRO.3292082-1
KuntaTyrnävä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-06-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2022-06-04Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-06-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-06-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-06-13Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväJelux Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-01
Mallin pistemäärä52/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
42 verrokkia
Omavaraisuus14%
Heikompi kuin 86 % verrokeista
Kannattavuus30%
Heikompi kuin 70 % verrokeista
Maksuvalmius39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika244 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika127 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-10-01 20.2852/100 · v0.14
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1550/100 · v0.14
B2 → B2 · -3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1453/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-01
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-27

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-18.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Jelux Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.