Yritysprofiili

JJO-Rakennus Oy

JJO-Rakennus Oy:n kotipaikka on Pirkkala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1998-02-26. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €487,702 ja liikevoitto €28,680.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1446852-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1446852-8
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Pirkkala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1998-02-26
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1998-02-16
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Penttiläntie 3, 33960, Pirkkala

Puhelin: +358400625275Lähdehavainto

Verkkosivu: https://jjo-rakennus-oy.rakentajalle.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Ollila Janne JuhaniVarsinainen jäsen
Ollila Sami PetteriVarajäsen
Saarilahti Tiina MarjattaTilintarkastaja

Tietoa yrityksestä JJO-Rakennus Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

JJO-Rakennus Oy:n sijaintipaikkakunta on Pirkkala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1998-02-26. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €487,702 ja liikevoitto €28,680. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €487,702 sekä tilikauden tulokseksi €10,650. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -17.6%, liikevoittoprosentti +5.9% ja omavaraisuusaste +60.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-17.6%
Liikevoittoprosentti5.9%
Omavaraisuusaste60.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€135,534Edellinen: €159,870
Edellisten tilikausien voitto/tappio€393,243Edellinen: €362,497
Oma pääoma€406,415Edellinen: €430,166
Velat€266,457Edellinen: €311,043
Vaihtuvat vastaavat€183,377Edellinen: €211,542
Current liabilities€144,745Edellinen: €127,402
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€715,172
2021-12-31
€720,990
2022-12-31
€885,969
2023-12-31
€591,880
2024-12-31
€487,702
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€26,612
2021-12-31
€77,682
2022-12-31
€148,847
2023-12-31
€108,318
2024-12-31
€28,680
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€12,378
2021-12-31
€46,568
2022-12-31
€98,317
2023-12-31
€65,146
2024-12-31
€10,650
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€738,701
2021-12-31
€756,095
2022-12-31
€808,523
2023-12-31
€741,208
2024-12-31
€672,872
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
76/100 · Nousussa
60.4 %2024-12-31: 58.0 %
MaksuvalmiusVälttävä
31/100 · Laskussa
0.94x2024-12-31: 1.25x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
65/100 · Laskussa
5.9 %2024-12-31: 18.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste40.5 %42.9 %49.1 %58.0 %60.4 %
Maksuvalmius---1.25x0.94x
Liikevoitto-%3.7 %10.5 %16.8 %18.3 %5.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1446852-8
ALV-tunnusFI14468528
EU-tunnusFIFPRO.1446852-8
KuntaPirkkala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1998-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1998-02-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1998-02-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1998-02-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1998-02-26Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Ollila Janne JuhaniVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Ollila Sami PetteriVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Saarilahti Tiina MarjattaTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Mikko RiihenmäkiPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaJJO-Rakennus Oy
Luokitus laskiA3 → B1 · uusi analyysi 2026-10-16
Mallin pistemäärä68/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
172 verrokkia
Omavaraisuus66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Kannattavuus62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Maksuvalmius72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu26%
Heikompi kuin 74 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika141 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika141 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-16 02.0168/100 · v0.14
A3 → B1 · -2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1570/100 · v0.14
A3 → A3
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A3
2026-09-1470/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 28 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
87/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

21 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-21

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

JJO-Rakennus Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.