Yritysprofiili

JM Metsäkulma Oy

JM Metsäkulma Oy:n kotipaikka on Tesjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1996-06-11. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €15,949 ja liikevoitto €2,723.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1065818-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1065818-0
Toimiala
Muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Kunta
Tesjoki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1996-06-11
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1996-10-25
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Willigmannintie 73, 07955, Tesjoki

Postiosoite: Paronintie 78, 07280, Ilola

Tietoa yrityksestä JM Metsäkulma Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

JM Metsäkulma Oy:n sijaintipaikkakunta on Tesjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1996-06-11. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €15,949 ja liikevoitto €2,723. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €15,949 sekä tilikauden tulokseksi €2,715. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +1703.4%, liikevoittoprosentti +17.1% ja omavaraisuusaste -6.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty4
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys1703.4%
Liikevoittoprosentti17.1%
Omavaraisuusaste-6.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€768Edellinen: €768
Rahat ja pankkisaamiset€1,579Edellinen: €14,788
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€12,700Edellinen: -€10,861
Oma pääoma-€1,576Edellinen: -€4,291
Velat€27,263Edellinen: €27,292
Vaihtuvat vastaavat€1,579Edellinen: €14,788
Current liabilities€585Edellinen: €613
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€884
2024-12-31
€15,949
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
-€7,241
2022-12-31
-€1,832
2023-12-31
-€1,839
2024-12-31
€2,723
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
-€7,240
2022-12-31
-€1,932
2023-12-31
-€1,839
2024-12-31
€2,715
2025-12-31
Varat -kehitys4 kautta
€26,809
2022-12-31
€24,808
2023-12-31
€23,001
2024-12-31
€25,687
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Nousussa
-6.1 %2024-12-31: -18.7 %
MaksuvalmiusHyvä
90/100 · Laskussa
2.70x2024-12-31: 24.12x
Liikevoitto-%Hyvä
91/100 · Nousussa
16.3 %2024-12-31: -111.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste-1.9 %-9.9 %-18.7 %-6.1 %
Maksuvalmius27.11x27.73x24.12x2.70x
Liikevoitto-%---111.3 %16.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1065818-0
ALV-tunnusFI10658180
EU-tunnusFIFPRO.1065818-0
KuntaTesjoki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1996-06-11Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1996-10-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2024-12-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-12-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaJM Metsäkulma Oy
Luokitus nousiB3 → B1 · uusi analyysi 2026-11-05
Mallin pistemäärä67/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
286 verrokkia
Omavaraisuus9%
Heikompi kuin 91 % verrokeista
Kannattavuus64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Maksuvalmius81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika288 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika194 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B1
2026-11-05 20.4967/100 · v0.15
B3 → B1 · +20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
B3
2026-10-1747/100 · v0.15
B3 → B3
B3
2026-10-02 23.0447/100 · v0.14
A3 → B3 · -26 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1573/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 30 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
80/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
15.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2025-12-31.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-07-12

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

JM Metsäkulma Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.