Yritysprofiili

JMK Infra Oy

JMK Infra Oy:n kotipaikka on Pudasjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-07-06. Toimiala on rakennuspaikan valmistelutyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €774,342 ja liikevoitto €101,332.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2843021-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2843021-3
Toimiala
Rakennuspaikan valmistelutyöt
Kunta
Pudasjärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-07-06
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-07-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kurentie 26, 93100, Pudasjärvi

Verkkosivu: https://www.xn--tykalumarket-5ib.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä JMK Infra Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

JMK Infra Oy:n sijaintipaikkakunta on Pudasjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-07-06. Toimiala on rakennuspaikan valmistelutyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €774,342 ja liikevoitto €101,332. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €774,342 sekä tilikauden tulokseksi €51,001. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -3.4%, liikevoittoprosentti +13.1% ja omavaraisuusaste +27.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-3.4%
Liikevoittoprosentti13.1%
Omavaraisuusaste27.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€32Edellinen: €5,221
Rahat ja pankkisaamiset€78,139Edellinen: €46,637
Edellisten tilikausien voitto/tappio€55,654Edellinen: -€4,738
Oma pääoma€113,155Edellinen: €67,474
Velat€295,788Edellinen: €202,373
Vaihtuvat vastaavat€155,658Edellinen: €106,191
Current liabilities€129,562Edellinen: €124,575
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€801,709
2024-12-31
€774,342
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€112,570
2024-12-31
€101,332
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€65,712
2024-12-31
€51,001
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€269,846
2024-12-31
€408,944
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
35/100 · Nousussa
27.7 %2024-12-31: 25.0 %
MaksuvalmiusVälttävä
20/100 · Nousussa
0.60x2024-12-31: 0.37x
Liikevoitto-%Hyvä
83/100 · Laskussa
13.1 %2024-12-31: 13.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste25.0 %27.7 %
Maksuvalmius0.37x0.60x
Liikevoitto-%13.9 %13.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2843021-3
ALV-tunnusFI28430213
EU-tunnusFIFPRO.2843021-3
KuntaPudasjärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-07-04Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-07-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2017-07-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-07-06Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2019-06-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaJMK Infra Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-09-27
Mallin pistemäärä64/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
274 verrokkia
Omavaraisuus35%
Heikompi kuin 65 % verrokeista
Kannattavuus70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Maksuvalmius55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika167 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika229 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-27 16.1464/100 · v0.14
B2 → B1 · +6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1558/100 · v0.14
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1456/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-27
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
71/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-06.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

JMK Infra Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.