Yritysprofiili

Jorpart Oy

Jorpart Oy:n kotipaikka on Saukkola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1996-03-22. Toimiala on muu erikoistumaton vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €12,000 ja liikevoitto -€6,008.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1048153-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1048153-0
Toimiala
Muu erikoistumaton vähittäiskauppa
Kunta
Saukkola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1996-03-22
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1996-05-07
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Knaapintie 8, 09430, Saukkola

Puhelin: +35819371144Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Lähteenoja Jorma JuhaniToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Jorpart Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Jorpart Oy:n sijaintipaikkakunta on Saukkola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1996-03-22. Toimiala on muu erikoistumaton vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €12,000 ja liikevoitto -€6,008. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €12,000 sekä tilikauden tulokseksi -€6,108. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +33.3%, liikevoittoprosentti -50.1% ja omavaraisuusaste +100.0%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimialana on päivittäistavaroiden, tekstiilien, rautakauppa-alan tuotteet, autojen ja koneiden vähittäis- ja tukkutoiminta sekä maahantuonti. Kiinteistöjen, osakkeiden ja arvopapereiden omistus, osto, vuokraus ja myynti. Yhtiö voi harjoittaa koneiden ja laitteiden valmistusta sekä erilaista alihankintatyötä. Yhtiö voi toimintaansa varten omistaa ja hallita osakkeita ja kiinteistöjä.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-08-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys33.3%
Liikevoittoprosentti-50.1%
Omavaraisuusaste100.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€53,891Edellinen: €55,868
Edellisten tilikausien voitto/tappio€181,686Edellinen: €190,651
Tulos ennen veroja-€6,107Edellinen: -€8,964
Oma pääoma€178,102Edellinen: €184,209
Vaihtuvat vastaavat€53,891Edellinen: €55,868
Henkilöstö8Edellinen: Ei vertailuarvoa
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€31,440
2021-08-31
€28,940
2022-08-31
€20,870
2023-08-31
€9,000
2024-08-31
€12,000
2025-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€15,479
2021-08-31
€12,908
2022-08-31
€3,450
2023-08-31
-€9,920
2024-08-31
-€6,008
2025-08-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€15,465
2021-08-31
€12,908
2022-08-31
€3,450
2023-08-31
-€8,965
2024-08-31
-€6,108
2025-08-31
Varat -kehitys5 kautta
€177,516
2021-08-31
€190,424
2022-08-31
€193,174
2023-08-31
€184,209
2024-08-31
€178,102
2025-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Vakaa
100.0 %2024-08-31: 100.0 %
MaksuvalmiusEi arvioitavissa
0/100 · Trenditieto puuttuu
Ei saatavilla2024-08-31: Ei saatavilla
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Nousussa
-50.1 %2024-08-31: -110.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-08-312022-08-312023-08-312024-08-312025-08-31
Omavaraisuusaste99.6 %99.6 %100.0 %100.0 %100.0 %
Maksuvalmius-----
Liikevoitto-%49.2 %44.6 %16.5 %-110.2 %-50.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1048153-0
EU-tunnusFIFPRO.1048153-0
KuntaSaukkola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1996-03-22Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1996-04-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1996-05-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Lähteenoja Jorma JuhaniToimitusjohtajaLähteitä: 6 · Luottamus: 78%
Lähteenoja Arja-LiisaVarsinainen jäsenLähteitä: 5 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaJorpart Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-05
Mallin pistemäärä65/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
409 verrokkia
Omavaraisuus97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Kannattavuus17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiViivästynytPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika39 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika208 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-05 23.4665/100 · v0.14
B1 → B1 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
44/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 30 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
9.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-08-31.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
9.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-09

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Jorpart Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.