Yritysprofiili

Joter Oy

Joter Oy:n kotipaikka on Salo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-04-12. Toimiala on metallien työstö. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €1,267,641 ja liikevoitto €63,046.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2755731-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2755731-9
Toimiala
Metallien työstö
Kunta
Salo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-04-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-04-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kivenhakkaajankatu 6, 24100, Salo

Tietoa yrityksestä Joter Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Joter Oy:n sijaintipaikkakunta on Salo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-04-12. Toimiala on metallien työstö. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €1,267,641 ja liikevoitto €63,046. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,267,641 sekä tilikauden tulokseksi €50,420. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -33.3%, liikevoittoprosentti +5.0% ja omavaraisuusaste +92.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-33.3%
Liikevoittoprosentti5.0%
Omavaraisuusaste92.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€65,381Edellinen: €77,261
Rahat ja pankkisaamiset€37,910Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€889,460Edellinen: €741,655
Oma pääoma€964,880Edellinen: €981,285
Velat€73,809Edellinen: €287,815
Vaihtuvat vastaavat€581,997Edellinen: €797,620
Current liabilities€73,809Edellinen: €208,897
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,901,621
2025-03-31
€1,267,641
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€279,675
2025-03-31
€63,046
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€214,629
2025-03-31
€50,420
2026-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,269,100
2025-03-31
€1,038,688
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
92.9 %2025-03-31: 77.3 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
47/100 · Nousussa
1.40x2025-03-31: 0.37x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
62/100 · Laskussa
5.0 %2025-03-31: 14.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste77.3 %92.9 %
Maksuvalmius0.37x1.40x
Liikevoitto-%14.7 %5.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2755731-9
ALV-tunnusFI27557319
EU-tunnusFIFPRO.2755731-9
KuntaSalo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-04-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-04-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2016-04-16Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-04-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-04-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväJoter Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-09-28
Mallin pistemäärä74/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
138 verrokkia
Omavaraisuus98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Kannattavuus53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu4%
Heikompi kuin 96 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika57 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika81 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-28 02.4374/100 · v0.14
A3 → A3 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1570/100 · v0.14
B1 → A3 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1463/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-28
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
74/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 10 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-05

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Joter Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.