Yritysprofiili

Jousia Oy

Jousia Oy:n kotipaikka on Enonkoski. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-10-18. Toimiala on metsästys ja sitä palveleva toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-11-18 liikevaihto oli €6,785 ja liikevoitto €3,312.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3392138-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3392138-3
Toimiala
Metsästys ja sitä palveleva toiminta
Kunta
Enonkoski
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-10-18
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-09-24
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ruusumäentie 6, 58175, Enonkoski

Verkkosivu: https://jousia.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Natunen Jari Pekka EnsioToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Jousia Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Jousia Oy:n sijaintipaikkakunta on Enonkoski. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-10-18. Toimiala on metsästys ja sitä palveleva toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-11-18 liikevaihto oli €6,785 ja liikevoitto €3,312. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-11-18 ja osoittaa liikevaihdoksi €6,785 sekä tilikauden tulokseksi €2,606. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -25.5%, liikevoittoprosentti +30.7% ja omavaraisuusaste +80.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-11-18

Tuodut kaudet1
PRH jäsennetty1
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-25.5%
Liikevoittoprosentti30.7%
Omavaraisuusaste80.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€4,000Edellinen: €1,000
Rahat ja pankkisaamiset€138Edellinen: €124
Edellisten tilikausien voitto/tappio€124Edellinen: €0
Tulos ennen veroja€3,311Edellinen: Ei vertailuarvoa
Oma pääoma€2,730Edellinen: €124
Velat€662Edellinen: €0
Vaihtuvat vastaavat€138Edellinen: €124
Current liabilities€662Edellinen: €0
Henkilöstö11Edellinen: Ei vertailuarvoa
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€9,103
2024-11-18
€6,785
2025-11-18
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€124
2024-11-18
€3,312
2025-11-18
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€124
2024-11-18
€2,606
2025-11-18
Varat -kehitys2 kautta
€124
2024-11-18
€3,392
2025-11-18

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
80.5 %2024-11-18: 100.0 %
MaksuvalmiusHeikko
7/100 · Trenditieto puuttuu
0.21x2024-11-18: Ei saatavilla
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
30.7 %2024-11-18: 1.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-11-182025-11-18
Omavaraisuusaste100.0 %80.5 %
Maksuvalmius-0.21x
Liikevoitto-%1.2 %30.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3392138-3
EU-tunnusFIFPRO.3392138-3
KuntaEnonkoski
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-10-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-10-18Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Natunen Jari Pekka EnsioToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Junnila Petra TeresaVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaJousia Oy
Luokitus nousiB3 → B1 · uusi analyysi 2026-09-29
Mallin pistemäärä64/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
500 verrokkia
Omavaraisuus70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Kannattavuus82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Maksuvalmius50%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika161 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika161 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-29 02.2064/100 · v0.14
B3 → B1 · +18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-11-18).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1546/100 · v0.14
B2 → B3 · -6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1452/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-29
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
63/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
35/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
29.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

4 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

1 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-11-18

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Jousia Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.